Panorama Lalin

Dawne Laliny, zamieszkałe rodziny, ich zajęcia, zwyczaje i genealogia

Kopacz, Rosa - kol.24

Rodzina Jana Kopacza i Ludwiki Sabak oraz ich następców
na kolonii 24

 

Rodzina Kopaczów jest obecna w Lalinach od początku ewidencji. Pierwszym małżeństwem jest Stefan Kopacz i Elżbieta Zawłocka z Budzisk urodzeni ok.1740 roku. Prawdopodobnie rodzicami Stefana są Jakub Kopacz urodzony ok 1710 roku i Marianna urodzona ok. 1720 roku. Pierwsze zmarło w 1785 a drugie w 1786 roku w Lalinach. Stefan z Elżbietą mieli czworo dzieci. Zob. rodziny Stefana Kopacza.
Karol Kopacz najstarszy syn urodził się 1778 roku i w 1895 poślubił Petronellę Pazura, z którą miał 8-ro dzieci. Najstarsza Marianna wyszła w 1824 roku za Jędrzeja Bogusa z Iwowego, z którym miała troje dzieci, a następnie w 1829 roku za Jędrzeja Sektę z Iwowego, z którym miała 4-ro dzeci. Syn Tomasz poślubił Mariannę Kosut i pozostał w Lalinach. Córka Balbina wyszła za Antoniego Górskiego do Chyżyn, z którym miała syna Jakuba. Wincenty Kopacz ożenił się z Marianną Bobotek z Chyżyn i tam mieli 8-ro dzieci, zaś najmłodsza Małgorzata wyszła za Piotra Kemkowicza z Wielgolasu.
Tomasz Kopacz urodzony w 1812 roku poślubił w 1836 roku Marianną Kosut i mieli czworo dzieci. Najstarszy Jan poślubił Ludwikę Sabak i pozostał na kolonii 24, natomiast córka Elżbieta wyszła w 1864 roku za mąż za Pawła Gajowniczka z Oleksianki i tam mieli 5-ro dzieci.
Jan Kopacz urodzony w 1855 roku ożenił się w 1877 roku z Ludwiką Sabak z Iwowego, córką Dominika z pierwszego małżeństwa z Faustyną Anusz, i mieli 7-ro dzieci. Jan widocznie nie był zbyt zapobiegliwy, bo połowe kolonii sprzedał Klemensowi Sabakowi z kolonii 5, natomiast dzieci wysyłał na służbę. Najstarsza córka Agnieszka wyszła za Mateusza Rosę i odkupili sprzedane pół kolonii. Julianna wyszła za Jana Kluczka z Seroczyna.  Weronika poślubiła w 1920 roku Stanisława Słomczyńskiego z Latowicza, a najmłodszy syn Wiktor ożenił się z Kazimierą Obłoza i założyli rodzinę w Latowiczu, gdzie mieli dwie córki.
Józef Rosa z rodziną. Regina i Józef Rosa.Mateusz Rosa urodził się w 1878 roku w Mizarach z Antoniego i Franciszki Soćko i w 1904 Jan Rosa i Tadeusz Nieprzecki.roku ożenił się z Agnieszką Kopacz i mieli 7-ro dzieci. Synowie Jan i Władysław pozostali na podzielonej kolonii 24. Helena Rosa w 1937 roku wyszła za mąż za Władysława Płatka do Oleksianki, syna Stanisława i Weroniki Gajowniczek, z którym miała syna Henryka. Józef Rosa w 1956 roku ożenił się z Reginą Baranek z Kresów, natomiast najmłodsza Kazimiera wyszła w 1946 roku za mąż za Franciszka Redę do Wężyczyna, gdzie mieli troje dzieci.

Jan Rosa urodzony w 1914 roku poślubił w 1944 roku Mariannę Płatek z Oleksianki, córkę Wiktora i Aleksandry Śluzek, z którą mieli czworo dzieci. Najstarszy syn Henryk ożenił się z Bożeną Stosio i założyli rodzinę pod Warszawą. Córka Jadwiga poślubiła Stanisława Rechnio z ogrodu 5 i założyła rodzinę w Rykach. Krzysztof  w 1976 roku poślubił Jadwigę Sabak z Iwowego, córkę Edwarda i Stanisławy Kosut i pozostali na pólkolonii 24, gzie urodziło się im troje dzieci. Najmłodszy syn Sławomir ożenił się w 1983 roku z Magdaleną Tomala z Garwolina i tam założyli rodzinę.

Regina Sabak, Kazimiera Adamczyk, 
Jadwiga Baran, Jadwiga Sabak i mąż Władysław Rosa, leżą Wacław Sabak i Józef Rosa.Władysław Rosa urodzony w 1920 roku poślubił w 1947 roku Jadwigę Sabak, córkę Stanisława i Józefy Baran z ogrodu 4, z którą mieli czworo dzieci. Najstarszy syn Mieczysław w  1970 roku ożenił się z Jadwigą Gołędowską z kolonii 30, z którą mieli troje dzieci, natomiast córka Barbara wyszła za mąż za Witolda Święcha do Budzisk , gdzie założyli rodzinę i mieli pięcioro potomstwa.

Powrót do ogólnej strony kolonii

   Uwagi oraz dodatkowe informacje i materiały najlepiej przesyłać bezpśrednio na adres: kazik.sabak@gmail.com

   Mapa witryny zawierająca łącza do stron tekstowych