Panorama Lalin

Dawne Laliny, zamieszkałe rodziny, ich zajęcia, zwyczaje i genealogia

Wiechetek, Nieprzecki - kol.23

Rodzina Adriana Wiechetek i Katarzyny Kowalskiej oraz ich następców
na kolonii 23

 

Rodzina Wiechetków pochodzi z Redzyńskiego, gdzie najstarszym znanym przodkiem jest Jakub Wiechetek i Zofia. Zob. rodziny Jakuba Wiechetka. Jakub i Zofia mieli 5-ro dzieci. Najstarszy syn Łukasz  w 1785 roku ożenił się z Katarzyną Śluzek i mieli w Redzyńskiem 10-ro dzieci. Najstarszy ich syn Kacper ożenił się z Anastazją Kowalską a następnie z Franciszką Łodyga i założył rodzinę w Redzynskiem, natomiast córka  Rozalia wyszła za mąż za Damazego Gielo do Żebraczki. Drugi z synów Jakuba - Laurenty (Wawrzyniec) poślubił Katarzynę Nocek, z którą w Redzyńskiem mieli 8-ro dzieci. Najstarszy z nich Mikołaj poślubił Ewę Plichta i załozył rodzinę w Lalinach. Córka Magdalena wyszła za Tomasza Sabaka z Redzyńskiego i mieli 12-ro dzieci, natomiast najmłodsza Monika wyszła za Franciszka Kowalskiego do Lalin. Zob. kolonia 15.
Mikołaj Wiechetek  urodził się w 1790 roku w Redzyńskiem i w 1816 roku poślubił Ewę Plichtę z Lalin córkę Kazimierza i Urszuli Sabak, z którą mieli 9-ro dzieci. Najstarszy Jan Paweł Wiechetek ożenił się z Marianną Bogusz z Iwowego i mieli w Lalinach 4-ro dzieci, z których najstarsza Dorota wyszła za Jana Kwiatkowskiego, wdowca po Katarzynie Lendzion - kolonia 30, zaś młodsza Franciszka wyszła za Walentego Michnę do Strachomina i mieli tam 4-ro dzieci. Kolejny syn Mikołaja - Kazimierz Adrian Wiechetek  w 1845 roku ożenił się z Katarzyną Kowalską i osiedli na kolonii 23. Córka Agnieszka wyszła w 1851 roku za Pawła Wielgopolanina do Budzisk, gdzie mieli 8-ro dzieci. Kolejna Franciszka poślubiła w 1859 roku Antoniego Duszyńskiego, zaś syn Walenty poślubił Małgorzatę Sabak z Transboru, córkę Marcina i Marcelli Żeń, brak jednak danych o rodzeństwie. Najmłodszy syn Mikołaja - Józef ożenił się w 1868 roku z Balbiną Pajda do Walisk,  mieli tam troje dzieci i wszystkie założyły rodziny.
Kazimierz Adrian Wiechetek urodzony w 1821 roku z Katarzyną Kowalską poślubioną w 1845 roku mieli 5-ro dzieci, z których troje zmarło w dzieciństwie, natomiast dwóch najmłodszych synów Kacper i Piotr założyli rodziny i pozostali na podzielonej kolonii 23.

Kacper Wiechetek urodzony w 1856 roku ożenił się w 1881 roku z Antoniną Kowalską najmłodszą córką Józefa Kowalskiego - kolonia 15, z którą miał 8-ro dzieci. Najstarsza Marianna wyszła za Jana Nieprzeckiego z Wielgolasu i pozostali na półkolonii 23. Córka Agnieszka wyszła za Wiktora Makowskiego z Iwowego. Zob. rodzina Makowskich. Stanisław Wiechetek ożenił się z Franciszką Goska z Redzyńskiego, natomiast Jan Wiechetek poślubił Mariannę Jesień i założyli rodzinę w Budziskach. Najmłodsza Julianna wyszła za mąż za Aleksandra Świątka z Iwowego.
Jan Nieprzecki urodzony w 1873 roku w Wielgolesie, syn Piotra i Ludwiki Jaworek ożenił się z Marianną Wiechetek w 1903 roku i mieli dwoje dzieci. Tadeusz Nieprzecki z Władysławą Moch pozostali na macierzystej kolonii.
Tadeusz Nieprzecki urodzony w 1919 roku z Władysławą Moch mieli troje dzieci. Na gospodarstwie pozostał Henryk Nieprzecki żonatyTeresa Sabak i Henryk Wiechetek z Jadwigą Wiechetek, z którą miał czworo dzieci. Agnieszka wyszła za Artura Zwierza z Iwowego, a Barbara za Marka Kaczorka z Chyżyn. Zob. rodzina Nieprzeckich.

Piotr Wiechetek urodził się w 1859 roku i w 1887 roku poślubił Ludwikę Dzięcioł z Iwowego, córkę Marcina i Marianny Oszkiel, z która miał dwoje dzieci. następnie ożenił się z Katarzyną Szczepańczyk z Jamielnego, córką Józefa i Anny Reda i mieli również dwoje dzieci.
Stanisław z drugiego małżeństwa urodzony w 1902 roku ożenił się w 1924 roku ze Stefanią Bieńko z Elżbieta Wiechetek i Andrzej Kaczorowski.Iwowego i mieli czworo dzieci. Najstarszy Władysław założył rodzinę w Białymstoku. Następny Henryk pozostał na macierzystej kolonii, zaś Krystyna wyszła za Stanisława Sabaka na kolonię 11.
Henryk Wiechetek urodzony w 1930 roku ożenił się w 1959 roku z Teresą Sabak , córką Władysława i Weroniki Łuszkiewicz z kolonii 13 i mieli troje dzieci, Najstarsza Elżbieta w 1983 roku poślubiła Andrzeja KaczorowskiegoHenryk Wiechetek. z Sulejówka i tam założyli rodzinę. Młodszy Zbigniew w 1993 roku ożenił się z Anną Wilk ze Strachomina,  zmarł w 1999 roku. Najmłodsza Bogumiła poślubiła w 1990 roku Marka Obłozę z Jaźwin i pozostała na rodzimej kolonii.

Powrót do ogólnej strony kolonii

   Uwagi oraz dodatkowe informacje i materiały najlepiej przesyłać bezpśrednio na adres: kazik.sabak@gmail.com

   Mapa witryny zawierająca łącza do stron tekstowych