Panorama Lalin

Dawne Laliny, zamieszkałe rodziny, ich zajęcia, zwyczaje i genealogia

Gaładyk, Reda, Dziugieł - kol.29

Rodzina Pawła Gaładyka i Scholastyki Rechnio oraz ich następców na kolonii 29

 

Rodzina Gaładyków pochodzi z Brzusko Woli. Pierwszym znanym przodkiem jest Dominik Gaładyk i Marcella Wągrodna z Brzusko Woli. Zob. rodziny Dominika Gaładyka. Ich syn Paweł Gaładyk ożenił się w 1841 roku ze Scholastyką Rechnio z Oleksianki, córką Karola i Marianny Zadrożnej i założyli tam rodzinę. Paweł miał trzy córki i najmłodszego syna Tomasza. W latach 50-tych Paweł zakupił kolonię 29 w Lalinach i tu przeniósł się z rodziną. Córka Antonina w 1865 roku wyszła za mąż za Ludwika Luśnio z Walisk syna Jana i Tekli Mańkowskiej, a syn Tomasz w 1871 roku poślubił Mariannę Sabak, córkę Bonifacego Sabaka z Redzyńskiego i założyli rodzinę na kolonii 29. . Tomasz dokupił następnie 9 morgów od Ludwika Gajowniczka z kolonii 28 i powiększył kolonię 29 do 30 morgów.
Tomasz Gaładyk urodził się w 1848 roku w Oleksiance a w 1871 jak wspomniano poślubił Mariannę Sabak, z którą mieli 13-ro dzieci. Czworo z nich zmarło w dzieciństwie a sześcioro założyło niżej opisane rodziny. Najstarsza Julianna w 1892 roku poślubiła Franciszka Redę z Wężyczyna, syna Piotra i Agnieszki Świątek i założyli rodzinę w Strachominie, gdzie urodziło się im 6-ro dzieci. Następna Katarzyna Gaładyk wyszła w 1895 roku za Jana Sabaka  na kolonię 31. Z kolei Jan Gaładyk w 1906 roku ożenił się z Heleną Saganowską z Budzisk, córką Józefa i Józefy Sabak i założył rodzinę na części kolonii 29. Franciszek Gaładyk w 1906 roku ożenił się z Anną Obłoza z Oleksianki, córką Józefa i Moniki Gajowniczek i założyli rodzinę w Strachominie, gdzie mieli dwoje dzieci. Następny Walenty Gaładyk w 1912 roku poślubił Mariannę Soćko z kolonii 2 i założyli rodzinę na zakupionej od Gajowniczka części kolonii 28. Najmłodsza z żyjących Aleksandra Gaładyk  miała córkę Wiktorię, która ze Stanisławem Redą osiadła również na kolonii 29.

Wiktoria Gaładyk i Stanisław RedaPielgrzymka-drugi rząd od góry, 8-ma od lewej i prawej- to Aleksandra Gaładyk. Aleksandra Gaładyk urodzona w 1888 roku urodziła w 1908 roku Wiktorię Gaładyk, która w 1928 roku poślubiła Stanisława Redę syna Kazimierza i Rozalii Rechnio. Zob. rodziny Redy
Stanisław Reda urodził się w 1902 roku z Kazimierza Redy i Rozalii Rechnio kolonia 34  i z Wiktorią mieli czworo dzieci. Najstarsza córka Irena w 1957 roku poślubiła Władysława Talarka z Górzna. Syn Kazimierz w 1957 roku ożenił się z Janiną Reda, córką Aleksandra i Leokadii Sabak, Edward Reda  w 1956 roku  ożenił się z Apolonią Sabak z kolonii 5 i najmłodszy Teofil Waldemar Reda zmarł w 1951 roku.
Edward Reda urodzony w 1935 roku ożenił się z Apolonią Sabak w 1956 roku i mieli troje dzieci. Najstarszy syn Bogdan ożenił się z Zofią Sitek z Chromina. Córka Teodozja poślubiła w 1977 roku Bolesława Chodzińskiego z Góry Kalwarii, syna Tadeusza i Zofii Kociszewskiej i najmłodszy Teofil ożenił się w 1990 roku z Justyną Kot, córką Władysława i Jadwigi Łodyga z kolonii 9 i mieli dwoje dzieci.

Zdjęcia.
1. Wiktoria Gaładyk, Rozalia Rechnio matka Stanisława Redy prawdopodobnie z Teofilem Waldemarem i Stanisław Reda.
2. Stoją:  Wiktoria Gaładyk (Reda), mąż Stanisław Reda i Ryszard Nurzyński, siedzą: Zdzisława Kardacz, Sasimowska żona Aleksandra, Irena Reda (Talarek), Aleksander Sasimowski - kierownik szkoły w Borowiu, Leokadia Szeląg, Kazimierz Reda, niżej: Zdzisław Nurzyński z Borowia, Alina Nurzyńska, Edward Reda i panna Czajkówna.
3. Zdjęcie z tej samej uroczystości Ireny Redy, która była nauczycielką w Borowiu, co poprzednie.
4. Wiktoria Reda z córką Ireną w Częstochowie w 1952 roku.

Rodzina Stanisława Redy Redy



Jan Gaładyk
urodził się w 1874 roku a w 1906 roku poślubił Helenę Saganowską z Budzisk z którą mieli 6-ro dzieci. Marianna Gaładyk w 1945 roku poślubiła Bronisława Dziugła z Łukówca i pozostała na kolonii. Stefania wyszła w 1931 roku za Józefa Stankiewicza syna Jana i Aleksandry Kielak i Helena w 1946 roku wyszła za Władysława Kozika urodzonego w Jędrzejowie, syna Aleksandra i Julianny Kropielnickiej.
Bronisław Dziugieł urodził się w 1911 roku w Łukówcu i w 1945 roku ożenił się z Marianną Gaładyk, z którą mieli syna Stanisława i córkę Helenę.
Stanisław Dziugieł urodzony w 1946 roku ożenił się w 1971 roku z Barbarą Jaworską, córką Stanisława i Jadwigi Walewskiej, z którą mieli troje dzieci. Najstarszy Bogdan Dziugieł ożenił się z Moniką Cegiełka córką Leszka i Anny Sabak (c. Lucjana) i mieli córki Karolinę i Edytę.

Powrót do ogólnej strony kolonii

   Uwagi oraz dodatkowe informacje i materiały najlepiej przesyłać bezpśrednio na adres: kazik.sabak@gmail.com

   Mapa witryny zawierająca łącza do stron tekstowych