Panorama Lalin

Dawne Laliny, zamieszkałe rodziny, ich zajęcia, zwyczaje i genealogia

Rodziny Goska

Rodziny Goska
  
Najstarszym przodkiem Gosków w Redzyńskiem jest Łucja Goszczyna zmarła w Redzyńskiem w 1757 roku w wieku 70 lat czyli urodzona około 1687 roku, o mężu niestety nie ma informacji.  Następnym znanym przodkiem jest Józef Goska urodzony około 1723 roku a więc prawdopodobnie syn wyżej wspomnianej Łucji, ożeniony z Magdaleną, którzy dali początek rodzinie Gosków w Redzyńskiem.
Poza opisaną niżej rodziną Józefa i Magdaleny Goska, rodziny Goska założyli w Starogrodzie:  Augustyn Goska z Woli Starogrodzkiej ożeniony w 1768 roku z Barbarą Szelągówną ze Starogrodu, którzy mieli 6-ro dzieci, z których 4-ro zmarło w dzieciństwie a o dwóch najmłodszych Benedykcie i Małgorzacie brak danych; Florian Goska z Woli Starogrodzkiej ożeniony w 1783 roku z Marianną Sątorkówną ze Starogrodu mieli w Starogrodzie 5-ro dzieci, z których January, Ezechiel i Klara założyły rodziny, January miał córkę Agnieszkę, Ezechiel córkę Magdalenę a Klara poślubiona przez Jakuba Leszczyńskiego ze Starogrodu nie miała potomstwa i Maciej Goska z Woli Starogrodzkiej, który w 1790 roku ożenił się z Franciszką Sątorkówną ze Starogrodu mieli tu 8-ro dzieci ale brak danych o dalszych losach rodziny. Poza tym Igidi (Idzi) Goska z Dąbrówki  w 1771 roku założył rodzinę z Elżbietą Szelągówną z Wężyczyna i tu mieli córkę Kunegundę. W późniejszym okresie Jakub Gąska z Miętnego parafii Garwolin w 1842 roku ożenił się z Petronellą Główka ze Starogrodu i w 1882 roku Józef Gąska z Gołych Łąk parafia Parysów ożenił się z  Weroniką Kaniewską z Latowicza. O ile w Redzyńskiem występuje wyłącznie nazwisko Goska poza jednym przypadkiem, to w rodzinach w Starogrodzie część osób nawet w jednej rodzinie nosi nazwisko Goska a część Gąska. Wszystkie osoby, które założyły rodziny w Starogrodzie pochodzą z parafii Parysów i Garwolin, jednak wszystkie te rodziny wkrótce zanikły.

Józef Goska i Magdalena
mieli w Redzyńskiem 7-ro dzieci, z których troje zmarło w dzieciństwie a czworo założyło rodziny.

Katarzyna Goska , najstarsza córka Józefa i Magdaleny, w 1776 roku poślubiła Macieja Sabaka z Lalin, syna Melchiora i mieli w Lalinach troje dzieci, Katarzyna zmarła w 1783 roku i Maciej Sabak ożenił się z Teresą Gryz, z którą mieli 8-ro dzieci. Zob. rodziny Melchiora Sabak.
Józef Goska , syn Józefa i Magdaleny w roku 1789 ożenił się z Cecylią Sabak z Lalin, córką Kazimierza i Marianny Całka  i założyli rodzinę w Redzyńskiem, gdzie mieli 4-ro dzieci. Zob. rodziny Kazimierza Sabak.. Józef  po śmierci Cecylii ożenił się ponownie w 1799 roku z Katarzyną Śluzek z Redzyńskiego i mieli jeszcze w Redzyńskiem  8-ro dzieci.
Kacper Goska, syn Józefa z pierwszego Małżeństwa, w 1811 roku ożenił się z Małgorzatą Przybysz z Transboru i tam mieli dwóch synów, a następnie w 1817 roku ożenił się ponownie z Krystyną Zwierz z Transboru i mieli jeszcze 8-ro dzieci.
Józef Grzegorz Goska
, syn Kacpra z drugiego małżeństwa, ożenił się w 1848 roku z Dorotą Olko z Kamionki, ale brak danych o potomstwie.
Jan Goska, drugi syn Józefa i Cecylii Sabak, w 1816 roku ożenił się z Anną Kowalską z Redzyńskiego i mieli tu 10-ro dzieci.
Ludwika Goska  najstarsza ich córka w 1839 roku poślubiła Kazimierza Wiechetka z Redzyńskiego i mieli 6-ro dzieci.
Wojciech Goska syn Jana i Anny w 1841 roku ożenił się z Cecylią Grzenda z Chyżyn i mieli w Redzyńskiem córkę Rozalię i syna Jakuba oraz ponownie w 1847 roku ożenił się z Franciszką Wielgopolanin z Budzisk i mieli córkę Mariannę.
Rozalia Goska
  w 1865 roku wyszła za Aleksandra Kowalskiego z Wielgolasu i mieli tam troje dzieci.
Marianna Goska  z drugiego małżeństwa z Franciszkiem Wielgopolaninem w 1868 roku poślubiła Jakuba Okrzeję z Lalin i miała z nim troje dzieci Zob. rodziny Okrzeja oraz ponownie w 1894 roku wyszła za mąż za Grzegorza Szaniawskiego z Iwowego, wdowca po Łucji Oszkiel z 8-miorgiem dzieci ale z Grzegorzem nie miała już dzieci.
Łukasz Goska , kolejny syn Jana, w 1844 roku ożenił się z Marianną Sabak z Lalin i mieli w Redzyńskiem 7-ro dzieci, z których 6-ro zmarło w dzieciństwie.
Mikołaj Goska
, ich pozostały syn,  w 1871 roku ożenił się z Marianną Kowalską z Redzyńskiego i mieli w Redzyńskiem 6-ro dzieci, a w 1890 roku ożenił się ponownie z Marianną Śluzek z Lalin, wdową po Walentym Łodydze i mieli jeszcze trzy córki. Siedmioro dzieci Mikołaja założyło rodziny.
Rodzina Gosków z RedzyńskiegoJan Goska syn Mikołaja z pierwszego małżeństwa, w 1899 roku ożenił się z Anną Prus z Transboru i w Redzyńskiem na ojcowiźnie mieli 10-ro dzieci, z których dwoje zmarło w dzieciństwie. Syn  Władysław Goska ożenił się z Otylią Kostyra do Seroczyna. Ich córka Joanna Danuta Goska w 1953 roku poślubiła Stanisława Henryka Sabak z Lalin i tu mieli 5-ro dzieci. Syn Władysława, Wiesław Goska ożenił się z Janiną Pająk i mieli 4-ro dzieci, zaś drugi syn Władysława, Sławomir Goska poślubił Zofię Świerczyńską i mieli synów Mirosława i Andrzeja. Córka Jana, Helena Goska w 1933 roku poślubiła Kazimierza Kałaskę ze Strachomina i mieli tam córkę Zofię i syna Jana. Kolejny syn Jana, Jan Goska ożenił się z Tamarą Lipińską i założyli rodzinę w Oświęcimiu, gdzie urodziła się im córka Grażyna i syn Janusz. Następny syn Jana,  Antoni Goska w 1945 roku ożenił się z  Julianną Wójcik z Transboru i pozostał za ojcowiźnie, gdzie mieli 4-ro dzieci. Córka Antoniego, Jadwiga Goska w 1974 roku poślubiła Wacława Stosio z Oleksianki i w Redzyńskiem mieli synów Janusza i Wojciecha, natomiast syn Antoniego, Jan Goska w 1981 roku ożenił się z Barbarą Winek z Koniewa i w Redzyńskiem mieli 6-ro dzieci. Córka Jana i Anny Prus,  Eugenia Goska w 1945 roku poślubiła Stanisława Wójcika z Transboru i mieli tam troje dzieci, a następnie w 1951 roku wyszła za mąż za Antoniego Rumaka z Kąt k/Siennicy i w Transborze mieli syna Romana. Najmłodszy syn Jana i Anny, Marian Goska założył również rodzinę w Oświęcimiu i z żoną Wandą mieli córki Ewę i Annę.
Rozalia Goska,
córka Mikołaja, w 1899 roku wyszła za Tomasza Stułkę z Jaźwin wdowca po Weronice Pęśko i mieli syna Józefa.
Piotr Goska
, kolejny syn Mikołaja, w 1903 roku ożenił się Julianną Reda z Kamionki i mieli tam 4-ro dzieci, następnie Julianna wyszła za mąż za Franciszka Gajowniczka ze Strachomina. Troje dzieci Piotra z Julianną założyło rodziny. Najstarszy Stanisław Goska z Katarzyną Czyż pozostali w Kamionce a ich wszystkie 4-ro dzieci założyło własne rodziny. Najstarsza córka Stanisława, Halina Goska poślubiła Janusza Sędka i mieli syna Grzegorza żonatego następnie z Martą Zawadzką, z którą mieli syna Łukasza i córkę Natalię. Druga córka Stanisława, Melania Goska poślubiła Mieczysława Borucińskiego, z którym miała córkę Agnieszkę zaślubioną z Krzysztofem Lubą, z którym miała córkę Olgę i syna Krzysztofa. Trzecia córka Stanisława, Maria Goska poślubiła Włodzimierza Janiaka, z którym miała córkę Dorotę. Najmłodszy syn Stanisława, Jan Czesław Goska ożenił się z Grażyną Mroczek i w Mińsku Maz. mieli córkę Anetę oraz synów Przemysława i Radosława. Aneta Goska poślubiła Andrzeja Nowika. Przemysław Goska ożenił się z Sylwią Tadej i w Warszawie urodziła się im córka Patrycja i syn Franciszek. Radosław Goska ożenił się z kolei z Anetą Arak i w Warszawie mieli córkę Zofię i syna Jana.  Córka Piotra, Stefania Goska w 1926 roku wyszła za Józefa Piotrowskiego z Kamionki i w Wielgolesie urodziła się im córka Sabina. Młodsza córka Piotra, Anna Goska poślubiła  z kolei Jana Kłosa z Budek Wielgoleskich i mieli tam cztery córki.
Helena Goska
, druga córka Mikołaja,  poślubiła Piotra Małeckiego i w Iwowem mieli 5-ro dzieci.
Aleksandra Goska trzecia córka Mikołaja i Marianny Kowalskiej w 1913 roku wyszła za Józefa Dzięcioła z Oleksianki i mieli tam 9-ro dzieci.
Weronika Goska córka Mikołaja z drugiego małżeństwa z Marianną Śluzek w 1914 roku poślubiła Władysława Wołkowieckiego z Latowicza i tu mieli 9-ro dzieci.
Franciszka Goska najmłodsza córka Mikołaja w Marianną Śluzek w 1923 roku poślubiła Stanisława Wiechetka z Lalin ale nie mieli potomstwa.
Jadwiga Goska,
córka Jana i Anny Kowalskiej, w 1860 roku poślubiła Piotra Pieśko z Oleksianki,  tu założyli rodzinę i mieli 4-ro dzieci.
Helena Goska, córka Józefa i Cecylii, w 1816 roku poślubiła Franciszka Jaworskiego z Chyżyn i tu mieli 8-ro dzieci..
Antoni Goska, najstarszy syn Józefa z drugiego małżeństwa z Katarzyną Śluzek, w 1820 roku ożenił się z Julianną Jaworską z Chyżyn siostrą wyżej wymienionego Franciszka ( małżeństwo na miany) i w Redzyńskiem mieli 11-ro dzieci, z których  6-ro  zmarło w dzieciństwie. Natomiast syn Antoniego Bernard Goska ożenił się z Elżbietą Bogusz i w Redzyńskiem mieli dwóch synów Andrzeja i Franciszka.  Anastazja Goska w 1854 roku poślubiła Antoniego Rogalę z Latowicza i mieli tam troje dzieci. Elżbieta Goska w 1853 roku poślubiła Ignacego Olko z Latowicza i w Latowiczu mieli 4-ro dzieci, i najmłodszy z żyjących Józef Goska w 1860 roku ożenił się z Franciszką Żbik z Łukówca i w Wężyczynie mieli dwie córki Mariannę i Katarzynę.
Franciszka Goska, córka Józefa z drugiego małżeństwa, w 1819 roku poślubiła Piotra Jaworskiego z Chyżyn i tu mieli 4-ro dzieci.
Gertruda Goska , kolejna córka Józefa i Katarzyny, w 1826 roku poślubiła Sebastiana Boryszewskiego z Budzisk i tu mieli 5-ro dzieci, a następnie w 1842 roku ponownie wyszła za mąż za Wincentego Wielgopolanina z Budzisk, wdowca po Franciszce Robakowskiej, i mieli w Dębem dwoje dzieci.
Agnieszka Goska, trzecia córka Józefa, w 1834 roku poślubiła Balcera Całkę z Redzyńskiego i mieli tu troje dzieci.
Teresa Goska , czwarta córka Józefa i Katarzyny, w 1839 roku poślubiła Fabiana Kowalskiego z Redzyńskiego i mieli czworo dzieci, z których troje założyło rodziny, po śmierci Teresy Fabian ożenił się z Antoniną Dzięcioł i mieli córkę Weronikę.
Jan Goska , drugi syn Józefa i Magdaleny, nie miał tak licznych potomków jak wyżej opisany brat Józef. Jan w 1795 roku ożenił się z Urszulą Piórko i mieli w Redzyńskiem 7-ro dzieci, z których Marianna Goska w 1826 roku wyszła za Piotra Olko z Chyżyn i tam mieli 5-ro dzieci, natomiast najmłodsza Anastazja w 1832 roku poślubiła Leona Wielgopolanina z Dębego. Jan po śmierci Urszuli ożenił się powtórnie z Brygidą Pazura z Lalin i mieli jeszcze w Redzyńskiem troje dzieci.
Marcella Goska, córka Józefa i Magdaleny, w 1789 roku poślubiła Piotra Chrusta z Chyżyn i w Chyżynach mieli 8-ro potomstwa.

Szczegółowe dane gałęzi: Józefa Goski i Magdaleny.

Powrót do strony ogólnej rodzin

   Uwagi oraz dodatkowe informacje i materiały najlepiej przesyłać bezpśrednio na adres: kazik.sabak@gmail.com

   Mapa witryny zawierająca łącza do stron tekstowych