Panorama Lalin

Dawne Laliny, zamieszkałe rodziny, ich zajęcia, zwyczaje i genealogia

Rodziny Jana Oszkiela

Rodzina Jana i Marianny Oszkiel
Rodzinę Oszkielów w Iwowem założył Roch Oszkiel z Jamielnego, który w 1830 roku ożenił się z Justyną Kosut z Iwowego. Jego syn Błażej miał dwie żony i liczne potomstwo i tak z żoną Marianną Bieńko miał min. córkę Florentynę, która wyszła za Wojciecha Skorupę z Iwowego, syn Jan ożenił się Marianną Brauła ze Strachomina - siostrą drugiej żony swego ojca Błażeja, córka Katarzyna wyszła za Feliksa Pietrasika z Woli Wodyńskiej, a Weronika za Jana Skorupę z Iwowego. Z drugiego małżeństwa z Franciszką Brauła miał Błażej min. syna Ludwika, który ożenił się z Heleną Gaszewską z Oleksianki, syna Walentego ożenionego z Marianną Jastrzębską z Wielgolasu i Wiktora ożenionego z Marianną Świątek z Iwowego.

Do rodziców Aleksandry Na tej stronie omówiono częściowo rodzinę Jana Oszkiela z Marianną Brauła.
Jan Oszkiel z Marianną Brauła  miał ośmioro dzieci.
Najstarsza córka Agnieszka wyszła za Jana Jakubika z Jagodnego. Córka Weronika wyszła do Woli Wodyńskiej za Piotra Nocnia z Brodk. Ponieważ wspomniana już siostra Jana Oszkiela - Katarzyna z Feliksem Pietrasikiem w Woli Wodyńskiej nie mieli potomków, wzięli na wychowanie bratanicę Katarzyny - Weronikę, którą wydali za siostrzeńca Feliksa Pietrasika - Piotra Nocnia z Brodk.
Syn Stanisław ożenił się z Aleksandrą Sabak z Lalin, a po jej śmierci z jej siostrą Bronisławą, ich rodziny przedstawiają zdjęcia obok.
Piotr Oszkiel z żoną Jadwigą mieszkali w Stołbcach pow. Siemiatycze. Po zajęciu tych terenów przez wojska radzieckie w 1939 roku, rodzina została wywieziona na Sybir, żonie Jadwidze z synem Jerzym udało się zbiec z transportu, natomiast Piotr już nie powrócił. Jadwiga z synem musiała się ukrywać. Po wojnie syn Jerzy został księdzem,  mszę prymicyjną odprawił w Latowiczu.
Syn Jana - Wiktor został kawalerem i mieszkał razem z bratem Stanisławem.

Rodziny Aleksandry i Bronisławy ze Stanisławem Oszkielem
 

Stanisław Oszkiel w 1919 r. poślubił Aleksandrę Sabak z Lalin. W 1920 r. urodził się im syn Józef, w 1921 r. syn Marian, w 1923 syn Jan i w 1925 córka Krystyna. Jan zmarł w 1924 r. w sierpniu 1926 r zmarła żona Aleksandra, a w 1927 córka Krystyna. W listopadzie 1926 r. Stanisław ożenił się ponownie z siostrą Aleksandry - Bronisławą, która przede wszystkim chciała zaopiekować się małymi dziećmi siostry. Z tego małżeństwa w 1932 r. urodził się syn Remigiusz. Bronisława poza rolnictwem zajmowała się krawiectwem. Dzieci: syn Józef ożenił się s Janiną Sabak z Lalin c. Bronisława, syn Marian z Henryką Szeląg z Iwowego, a Remigiusz z jej siostrą Marią Szeląg.Fotografie rodzinne.

1. Stanisław Oszkiel.
2. Piotr i Jadwiga Oszkiel zdjęcie przesłane ze Stołbców w !936 roku.
3. Jerzy Oszkiel s. Piotra i Jadwigi.
4. Wiktor Oszkiel.
5. Aleksandra Sabak ( Oszkielowa), Weronika Łuszkiewicz, Bronisława Sabak ( Oszkielowa), Weronika Sabak (ż. Józefa Sabak).
6. Aleksandra Sabak (ż. St. Oszkiela).
Sabakówny Stanisław Oszkiel i ? Piotr Oszkiel i Jadwiga ?Jerzy Oszkiel s. PiotraWiktor Oszkiel Aleksandra Sabak ż. St. Oszkiela Do rodziców Bronisławy
 

Powrót do strony ogólnej rodzin

   Uwagi oraz dodatkowe informacje i materiały najlepiej przesyłać bezpśrednio na adres: kazik.sabak@gmail.com

   Mapa witryny zawierająca łącza do stron tekstowych