Panorama Lalin

Dawne Laliny, zamieszkałe rodziny, ich zajęcia, zwyczaje i genealogia

Pazura, Gajowniczek - kol.8

Rodzina Grzegorza Pazury i Eleonory Smykiewicz  oraz ich następców
na kolonii 8

 

Pierwszym znanym przodkiem tej rodziny jest Stefan ( zapisywany też Szczepan ),  który wraz z małżonką Magdaleną Krawiec  miał 10-ro potomstwa. Zob. rodziny Szczepana Pazury. Pięcioro z nich założyło rodziny. Najstarsza Petronella wyszła w 1826 roku za Karola Maletkę do Chromina, syna Szymona i Marianny Bielak. Syn Remigiusz ożenił się z Rozalią Dynek z Lalin, z którą miał 6-ro dzieci. Syn Paweł ożenił się z Karoliną Płatek z Oleksianki i mieli syna Stanisława. Córka Małgorzata wyszła w 1819 roku za Franciszka Pęśko ( późniejsza kolonia 7) i mieli czworo dzieci, a najstarsza ich córka Barbara wyszła za Kazimierza Grudnio z kolonii 14. Najmłodszy syn Stefana - Augustyn Pazura poślubił w 1823 roku Antoninę Kępkowicz z Iwowego, córkę Ludwika i Scholastyki Bieńko, i mieli 8-ro dzieci , ale ustalono tylko, że córka Weronika wyszła za Bartłomieja Gajowniczka z Lalin i mieli dwoje dzieci.
Remigiusz Pazura urodzony w 1787 roku poślubił w 1806 roku Rozalię Dynek , z którą miał  6-ro dzieci. Troje najstarszych założyło rodziny. Najstarsza Tekla wyszła za mąż za Mikołaja Sabak najstarszego syna Leona późniejsza kolonia 13. Córka Katarzyna wyszła za Erazma Skorupę z Róży, z którym miała czworo dzieci. Najmłodszy z nich syn Ignacy miał prawdopodobnie trzy żony i 18-ro dzieci, choć w aktach urodzenia dzieci występuje pięć nazwisk matek.
Ignacy Pazura urodził się w 1817 roku i w 1836 roku poślubił Katarzynę Reda ze Strachomina, córkę Augustyna i Agnieszki Kozy, z którą miał 5-ro dzieci. Najstarsza Ewa wyszła za Karola Ptasińskiego z  Wielgolasu, syna Wojciecha i Marianny Bobotek, i urodziła tam 8-ro dzieci. Młodsza Elżbieta wyszła za Franciszka Cieślaka z Wólki Dłużewskiej, syna Bonifacego i Marianny Piętki. Trzecia Teofila wyszła za mąż za Łukasza Pieśko do Oleksianki, gdzie urodziła mu 13-ro dzieci. Dwóch najmłodszych synów Ignacego z Katarzyną zmarło w dzieciństwie. Troje dzieci w tym bliźniaki zapisane są pod nazwiskiem matki Katarzyny Ptaszek i zmarły wszystkie w dzieciństwie. W 1853 roku Ignacy ożenił się drugi raz z Urszulą Drozda (zapisywaną również jako Drożdż ) urodzoną w Toczyskach a zamieszkałą w Latowiczu, z którą miał syna Józefa, ponadto pod nazwiskiem matki Urszuli Szymanik zapisana jest córka Katarzyna. Dzieci te zmarły w dzieciństwie. W roku 1855 Ignacy ożenił się trzeci raz z Franciszką Ptasińską z Wielgolasu, córką Wojciecha i Marianny Bobotek, wdową po Andrzeju Jarzębskim, a siostrą wyżej wymienionego Karola ożenionego z Ewą najstarszą córką Ignacego. Ignacy z Franciszką Ptasińską mieli 8-ro dzieci. Najstarszy Grzegorz ożenił się z Eleonorą Smykiewicz i pozostał na kolonii 8, natomiast młodsza siostra Eleonora Pazura poślubiła w 1880 roku Jana Gajowniczka ze Strachomina, syna Piotra i Marianny Świątek, i urodziła tam 8-ro dzieci. Kolejny syn Ignacego, Teofil Pazura ożenił się z Teodozją Smykiewicz siostrą Eleonory. Teodozja przejęła kolonię 36, którą jednak wydzierżawiła i z Teofilem znaleźli się w Moskwie, skąd wrócili do Warszawy przed wojną 20-go roku. Najmłodszy syn Ignacego Antoni Pazura ożenił się z Aleksandrą Sasin z Barchowa i mieszkali w różnych miejscach Polski.
Pogrzeb Eleonory Smykiewicz (Gajowniczek)Grzegorz Pazura urodzony w 1856 roku poślubił w 1881 roku Eleonorę Smykiewicz, córkę Antoniego i Ludwiki Gałęzowskiej, którzy posiadali gospodarstwo na wschodnim krańcu wsi Laliny ( należącym do Iwowego - Kresy ), które to gospodarstwo od Smykiewiczów kupili po połowie Wiącek i Świątek kolonia 36. Grzegorz z Eleonorą mieli 6-ro dzieci. Najstarszy syn Hilary Pazura ożenił się z Heleną Fiodorową i mieszkali w Moskwie, gdzie urodził się ich syn Daniel. Córka Anna wyszła w 1908 roku za mąż za Jana Szajkowskiego do Głoskowa, syna Franciszka i Rozalii Sędzimir, natomiast druga córka Aleksandra wyszła za Franciszka Gajowniczka i pozostała w Lalinach.
Franciszek Gajowniczek z żoną AleksandrąFranciszek Gajowniczek  urodzony w 1888 roku w Żebraczce poślubił Aleksandrę Pazura w 1913 roku i mieli 5-ro dzieci. Najstarsza córka Aniela wyszła za Tadeusza Wiącka z Oziemkówki i zamieszkali na zakupionej od Smykiewiczów pólkolonii 36 na wschodnim krańcu Lalin (Kresy), gdzie urodziło się im dwoje dzieci, a ich syn Leon ożenił się z Henryką Gołędowską z Iwowego i mieli troje dzieci. Syn Franciszka - Stanisław ożenił się z Genowefą Osiak z Jażwin i pozostał na gospodarstwie. Drugi syn Kazimierz Gajowniczek założył rodzinę w Warszawie, natomiast najmłodsza Kazimiera Gajowniczek poślubiła Feliksa Swaczyna i mieli dwie córki.Dom rodzinny Pazurów i Gajowniczków, 
obmurowany później cegłą.Aniela Gajowniczek późniejsza żona Wiącka.Siedzi Ignacy Jan Gajowniczek, wyżej ze strzelbą brat Kazimierz. Ignacy Jan Gajowniczek i Kazimierz Wodzński. Kazimierz Gajowniczek - lekarz zamieszkały w Watszawie. Kazimiera Gajowniczek z mężem Feliksem Swaczyną. Rodzina Swaczynów.

Stanisław Gajowniczek urodzony w 1916 roku poślubił Genowefę Osiak i mieli czworo dzieci. Daniela Krystyna Gajowniczek poślubiła Zarębskiego, Genowefa Elżbieta wyszła za Mkołajczyka, najmłodsza Zofia Teresa - za Czuprynskiego i założyły rodziny poza Lalinami, natomiast syn Stanisława, również Stanisław Gajowniczek ożenił się z Marianną Piętką z Głoskowa i mieli w Lalinach 5-ro dzieci ale zona z dziećmi wróciła do Głoskowa.
Stanisław Gajowniczek z żoną 
Genowefą Osiak i córkami.Kopanie gliny w polowej cegielni u Gajowniczka.

Powrót do ogólnej strony kolonii

   Uwagi oraz dodatkowe informacje i materiały najlepiej przesyłać bezpśrednio na adres: kazik.sabak@gmail.com

   Mapa witryny zawierająca łącza do stron tekstowych