Panorama Lalin

Dawne Laliny, zamieszkałe rodziny, ich zajęcia, zwyczaje i genealogia

Śluzek, Świątek, Łodyga - kol.9

Rodzina Walentego Świątka i Marianny Śluzek oraz ich następców
na kolonii 9
 


Przed Świątkami na tej kolonii mieszkała rodzina Śluzków, która posiadała również kolonię 12. Rodzina Śluzków pochodzi z Redzyńskiego a najstarszym przodkiem był Jakub Śluzek i Marianna.
Jakub Śluzek z Marianną mieli 6-ro dzieci. Najstarszy Józef Śluzek poślubił w 1778 roku Apolonię Rechnio, z którą mieli 9-ro dzieci, z których Izabella wyszła za Józefa Sabak, natomiast Maciej poślubił w 1816 roku Ludwikę Bogusz z Iwowego. Drugi syn Jakuba - Romuald ożenił się w 1793 roku z Marianną Łodyga i założył rodzinę Śluzków w Lalinach.
Romuald Śluzek urodzony w 1766 roku z Marianną Łodyga mieli 8-ro dzieci. Najstarszy Feliks w 1818 roku ożenił się z Agatą Urbanek z Lalin córką Jana i Antoniny Pazura, z którą mieli 6-ro dzieci. Najstarsza z nich Elżbieta wyszła za Macieja Kowalskiego z Lalin i mieli troje dzieci. Natomiast syn Kazimierz ożenił się z Justyną Michna a następnie z Franciszką Sandomierską i gospodarowali na kolonii 12. Drugi syn Romualda - Gabriel ożenił się w 1828 roku z Brygidą Urbanek - siostrą wyżej wymienionej Agaty i mieli 5-ro dzieci. Najstarsza córka Gabriela - Tekla poślubiła w 1849 roku Michała Sabak z Redzyńskiego, syna Tomasza i Magdaleny Wiechetek, z którym miała tam 6-to dzieci, natomiast druga córka Marianna wyszła w 1851 roku za Walentego Świątka ze Strachomina i pozostali na kolonii 9.

Walenty Świątek urodził się w 1833 roku w Strachominie z ojca Sylwestra i Eleonory Reda, którzy mieli 8-ro dzieci. Zob. rodziny Andrzeja Świątka. Walenty to najstarszy syn, następny Jakub ożenił się z Marianną Kosut z Iwowego i tam założył rodzinę, kolejna Petronella wyszła za Karola Sabak do Lalin na kolonię 13, syn Jan ożenił się do Oleksianki z Katarzyną Świątek i Franciszek Świątek ożeniony z Marią Płatek z Oleksianki pozostał w Strachominie.
Walenty Świątek z Marianną Śluzek mieli 8-ro dzieci. Dwoje najstarszych zmarło w dzieciństwie, natomiast pozostałe sześcioro założyło rodziny. Petronella Świątek w 1885 roku wyszła za Klemensa Sabak z kolonii 5 wdowca po Juliannie Świątek. Kolejna Ludwika wyszła za Ludwika Jaworskiego do Kamionki, syna Leona i Weroniki Niedek, z  którym miała 5-ro dzieci. Syn Franciszek ożenił się z Ksawerą Sasimowską i na kupionej działce przy drodze do Chromina pobudowali wiatrak, z kolei ich syn Stefan ożenił się z Walerią Wójcik z kolonii 1i dalej prowadził wiatrak a dodatkowo muzykował na weselach i zabawach. Kolejny syn Walentego - Aleksander ożenił się z Julianną Sabak z sąsiedniej kolonii 10 i pozostał na kolonii 9. Następny syn Jan Świątek ożeniony z Franciszką Łodyga pozostał również na połowie kolonii 9. Natomiast najmłodszy Piotr ożenił się z Apolonią Sasimowską i na dzierżawionej a później kupionej połowie kolonii Smykiewiczów na wschodnim krańcu wsi Laliny również pobudowali wiatrak.

Po prawej Teofila i Stanisław ŚwiątekWesela Kazimiery Świątek, z dzieckiem na ręku to brat Jan.Aleksander Świątek urodzony w 1867 roku poślubił w 1896 roku sąsiadkę z kolonii 10 Juliannę Sabak, z którą mieli 8-ro dzieci. Dwoje z nich zmarło w młodości pozostałe 6-ro założyło rodziny. Najstarsza Stefania w 1918 roku poślubiła Władysława Kaczorka z Iwowego (pod Lalinami), syna Jana i Rozalii Ochniewskiej kolonia 35, Stanisław ożenił się w 1929 roku z Teofilą Sabak z kolonii 13 i pozostał na ojcowiźnie. Aleksandra wyszła w 1927 roku za Piotra Płatka na Lalinki ogród 1i2. Jan Świątek - krawiec -  ożenił się do Parysowa. Kolejny Bronisław - szewc - ożenił się z Dorotą Kulką, pobudował się obok Pazury  i zajmował się szewstwem. Bronisław z Dorotą mieli dwoje dzieci. Ich syn Marian ożenił się do Borowia, natomiast córka Elżbieta Wiesława wyszła w 1961 roku za mąż za Zdzisława Kosiorka z Porębów.  Najmłodsza córka Aleksandra -  Kazimiera w roku 1951 poślubiła Bolesława Golaka ze Stodzewia, syna Stanisława i Franciszki Rychlica i tam założyli rodzinę.
Stanisław Świątek urodzony w 1900 roku poślubił w 1929 roku Teofilę Sabak  córkę Jana  z kolonii 13, i mieli czworo dzieci.  Najstarsza Irena wyszła za mąż za Zygmunta Paciorka. Młodsza Apolonia w 1956 roku poślubiła Jana Kalińskiego  z  Łopacianki i pozostali na gospodarstwie. Ich starsza córka Zofia wyszła za Leszka Pawlickiego, natomiast młodsza Małgorzata za  Sylwestra Serzysko.

Jan Świątek urodzony w 1870 roku poślubił w 1901 roku Franciszkę Łodyga, córkę Piotra i Marianny Sabak, z kolonii 1, z którą miał 7-ro dzieci. Syn Bolesław ożenił się ze Stanisławą  Gałązka urodzoną w Karyskowie, córką Aleksandra i Heleny Świecko. Córka Stanisława wyszła za Władysława Łodygę z kolonii 16 i pozostała na ojcowiźnie, zaś Helena Otylia poślubiła w 1945 roku Walentego Gołędowskiego z Iwowego, syna Franciszka i Julianny Kowalskiej, i mieli 5-ro dzieci.
Pierwsza z lewej Stanisława Świątek i trzeci z lewej Władysław Łodyga.Władysław Łodyga urodzony w 1905 roku poślubił Stanisławę Świątek w 1932 roku i mieli 8-ro dzieci. Najstarsza Maria wyszła w 1958 roku za mąż za Henryka Płatka z Oleksianki, syna Pawła i Agnieszki Wójcik. Syn Jan założył rodzinę w Warszawie. Kolejny syn Marian ożenił się do Gadki k/Kołbieli.  Janina w 1958 roku wyszła za Feliksa Ośko z Iwowego, z którym miała dwóch synów Tadeusza i Waldemara, a po śmierci Feliksa wyszła powtórnie w 1966 roku za Henryka Gawrysia z Chromina, syna Jana i Aleksandry Gasek i tam założyła rodzinę. Jadwiga poślubiła Władysława Kota z Budzisk i pozostała na ojcowiźnie.
Władysław Kot urodzony w 1934 roku w Budziskach, syn Jana i Aleksandry Duszyńskiej, ożenił się z Jadwigą w 1965 roku i mieli dwoje dzieci. Ich córka Justyna poślubiła Teofila Redę, syna Edwarda i Apolonii Sabak, i zamieszkali na kolonii 29.

Powrót do ogólnej strony kolonii

   Uwagi oraz dodatkowe informacje i materiały najlepiej przesyłać bezpśrednio na adres: kazik.sabak@gmail.com

   Mapa witryny zawierająca łącza do stron tekstowych