Panorama Lalin

Dawne Laliny, zamieszkałe rodziny, ich zajęcia, zwyczaje i genealogia

Rodziny Świątka Andrzeja

Rodziny Świątek1. Andrzeja     2. Michała     3. Walentego

Andrzeja Świątka i Marianny


Omawianą rodzinę  założył w Strachominie Andrzej Świątek urodzony około 1736 roku. Andrzej Świątek z żoną Marianną o nieustalonym nazwisku miał syna Andrzeja i córki bliźniaczki Rozalię i Ludwikę. Marianna prawdopodobnie zmarła przy porodzie bliźniaczek we wrześniu 1764 roku, bo już w listopadzie 1764 roku Andrzej ożenił się ponownie z Łucją Podskowską, z którą w Strachominie mieli jeszcze 5-ro potomstwa.

Andrzej Świątek syn Andrzeja i Marianny, w 1782 roku ożenił się z Anastazją Gajowniczek i mieli w Strachominie 10 - ro dzieci. Córka Teresa Świątek w 1811 roku poślubiła Macieja Redę z Oleksianki, syna Mikołaja i Franciszki Chrzanowskiej i w Strachominie mieli 4-ro dzieci.
Syn Walenty Świątek w 1805 roku ożenił się z Julianną Niedek i w Strachominie mieli 9-ro dzieci.
Sylwester Świątek , najstarszy syn Walentego, w 1831 roku ożenił się z Eleonorą Reda z Wężyczyna i w Strachominie mieli 8-ro dzieci. a następnie w 1858 roku ożenił się z Bregidą Świątek ze Strachomina, ale nie mieli dzieci.
Walenty Świątek, najstarszy syn Sylwestra,  w 1851 roku ożenił się z Marianną Śluzek z Lalin i tu założył rodzinę na kolonii 9. gdzie mieli 8-ro dzieci.
Ich córka Petronella Światek w 1885 roku wyszła za Klemensa Sabaka z Lalin i na kolonii 5 mieli 11-ro dzieci.
Kolejna Katarzyna Świątek w 1887 roku poślubiła Ludwika Jaworskiego z Kamionki i tam mieli 5-ro dzieci, z których troje założyło rodziny.
Jan Jaworski ożenił się Józefą Kurka i mieli syna Jana żonatego z Celiną Zwierz z Kamionki, córką Jana i Stanisławy Olko. Jan z Celiną mieli córki Marzeną i Janinę. Marzena w 1990 roku wyszła za mąż za Jana Dziugła z Wężyczyna i tu mieli syna Piotra i córkę Ewelinę, natomiast Janina Jaworska poślubiła w 1977 roku Jarosława Saganowskiego z Dąbrówki. Po śmierci Józefy Jan Jaworski ożenił się w 1948 roku ze Stanisławą Olko z Kamionki ale nie mieli dzieci.
Piotr Jaworski drugi syn Ludwika w 1921 roku ożenił się z Heleną Olko ze Stanisławowa i w Kamionce urodził się im syn Henryk, który w 1956 roku poślubił z kolei Stanisławę Gałązkę z Dębego, córkę Stanisława i Walerii Pietrasik i w Kamionce mieli czworo dzieci.
Ich córka Janina w 1979 roku poślubiła Zdzisława Nowika z Budziszek, natomiast córka Grażyna w 1993 roku poślubiła Ireneusza Adamca z Kiczek.
Stefania Jaworska, córka Ludwika i Katarzyny, w 1932 roku poślubiła Stanisława Redę z Kamionki
Franciszek Świątek, syn Walentego  ożenił się z Ksawerą Sasimowską i zamieszkali na zakupionej działce przy drodze do Chromina, gdzie prowadzili wiatrak. Z kolei ich syn Stefan Świątek ożeniony w 1930 roku z Walerią Wójcik z Lalin prowadził wiatrak po ojcu, był również harmonistą i grał z kapelą, zaś drugi syn Wacław Świątek w 1931 roku ożenił się z Józefą Rychlicą z Generałowa i tam mieli 5-ro dzieci.
Aleksander Świątek
, drugi syn Walentego, w 1896 roku ożenił się z Julianną Sabak z Lalin i na rodzinnej kolonii mieli 8-ro dzieci.
Stefania Świątek
ich córka w 1918 roku poślubiła Władysława Kaczorka z Iwowego i mieli tu troje dzieci, a następnie przenieśli się do Transboru i tam mieli jeszcze syna Stanisława.
Stanisław Świątek
, syn Aleksandra, w 1929 roku ożenił się z Teofilą Sabak , córką Jana i Franciszki Pęśko i na rodzinnej kolonii 9 miał 4-ro dzieci. Najstarsza ich córka Irena Świątek poślubiła Zygmunta Paciorka i zamieszkali w Otwocku. Druga córka Apolonia Świątek w 1956 roku poślubiła Jana Kalińskiego z Łopacianki syna Stanisława i Marianny Miszta i w Lalinach mieli córki Zofię i Małgorzatę. Zofia Kalińska w 1981 roku poślubiła Leszka Pawlickiego z Jeziornej, natomiast Małgorzata Kalińska w 1996 roku wyszła za Sylwestra Serzysko z Lalin, syna Eugeniusza i Władysławy Sabak i w Lalinach urodziła się im córka Sandra. Synowie Stanisława Świątka Kazimierz i Henryk zmarli kawalerami.
Aleksandra Świątek
poślubiła w 1927 roku Piotra Płatka z Lalinek i mieli tam 6-ro dzieci. Zob. ogród 1 i 2 oraz rodziny Płatek.
Jan Świątek
, drugi syn Aleksandra, był krawcem i ożenił się do Parysowa.
Bronisław Świątek
, trzeci syn Aleksandra z zawodu szewc,  ożenił się z Dorotą Kulka i w Lalinach  mieli córkę Elżbietę Wiesławę zamężną ze Zdzisławem Kosiorkiem i syna Mariana Kazimiera Świątek i Bolesław Golak z dziećmi.żonatego w Borowiu.
Najmłodsza Kazimiera Świątek w 1951 roku poślubiła Bolesława Golaka ze Stodzewia, a ich córka Elżbieta w 1980 roku poślubiła Stanisława Muchę z Kozłowa.
Jan Świątek, trzeci z synów Walentego, w 1901 roku ożenił się z Franciszką Łodyga z Lalin i na rodzinnej kolonii 9 urodziło się im 7-ro dzieci.
Bolesław Świątek
w 1926 roku ożenił się ze Stanisławą Gałązka z Karyskowa i brak dalszych danych o rodzinie.
Stanisława Świątek w 1932 roku wyszła za Władysława Łodygę z Lalin i na rodzinnej kolonii mieli 8-ro dzieci. Zob. kolonia 9. Najmłodsza Helena Otylia Świątek poślubiła w 1945 roku Walentego Gołędowskiego, wdowca po Henryce Świątek.
Piotr Świątek, najmłodszy syn Walentego, ożenił się z Apolonia Sasimowską siostrą w/w Ksawery , i na zakupionej części kolonii 36 na Kresach prowadzili wiatrak i mieli troje dzieci. Ich syn Mieczysław Świątek w 1943 roku ożenił się z Anielą Reda i mieli 4-ro dzieci. Najstarszy Jan w 1972 roku ożenił się z Krystyną Bogusz, córką Stefana z ogr. 10 i mieli troje dzieci, z których najmłodsza Agnieszka poślubiła w 2002 roku Tomasza Kowalskiego z Redzyńskiego, syna Mieczysława i Krystyny Pietrzyk. Klemens i Zdzisław Świątek nie założyli rodzin. Najmłodsza Gabriela w 1976 roku poślubiła Klemensa Świątka z Chromina (wiatrak), syna Stefana i Walerii Wójcik i założyli rodzinę w Chrominie. Córka Piotra,  Aniela Świątek w 1932 roku wyszła za Jana Kordasia  z Borowia. Zob. kolonia 36.
Jakub Świątek, drugi syn Sylwestra, w 1853 roku ożenił się z Marianną Kosut z Iwowego i założyli rodzinę w Iwowem, gdzie mieli 12-ro dzieci.
Jan Świątek
w 1890 roku ożenił się z Agnieszką Świątek z Iwowego i w Iwowem mieli 5-ro dzieci ale brak dalszych danych o rodzinie.
Tomasz Światek , kolejny syn Jakuba, ożenił się z Katarzyną Duszczyk i w Iwowem mieli również 12-ro dzieci. Ich córka Marianna Świątek  w 1919 roku poślubiła Wiktora Oszkiela z Iwowego i tu mieli 5-ro dzieci.  Kolejna Bronisława Świątek  w 1922 roku wyszła za Jana Bartosiewicza z Łopacianki, syna Piotra i Marianny Pasik. Syn Władysław Świątek w 1930 roku ożenił się z Otolią Bieńko z Iwowego i mieli 5-ro dzieci. Ich syn Andrzej z kolei w 1967 roku ożenił się z Janiną Piekarską z Budzisk i w Iwowem mieli troje dzieci a następnie w 1982 roku ożenił się ponownie z Jadwigą Sabak z Redzyńskiego i w Iwowem mieli syna Pawła. Syn Andrzeja z pierwszego małżeństwa Krzysztof w 1991 roku ożenił się z Wiesławą Gajowniczek z Oleksianki. Drugi syn Tomasza, Stanisław Świątek w 1938 roku ożenił się z Władysławą Świątek z Iwowego i mieli tu 5-ro dzieci. Kolejna córka Tomasza, Feliksa Świątek w 1930 roku poślubiła Wiktora Bieńko z Iwowego i mieli tu 4-ro dzieci i Aniela Światek w 1934 roku poślubiła Józefa Paudynę z Łomnicy syna Pawła i Anny Żbik.
Weronika Światek, córka Jakuba, w 1886 roku poślubiła Wojciecha Kota z Iwowego i mieli w Iwowem 7-ro dzieci. Kolejna zaś Katarzyna Świątek w 1891 roku wyszła za Józefa Frendaka z Kisielska.
Następny syn Jakuba,  Franciszek Świątek ożenił się z Joanną Stułka i w Iwowem mieli 7-ro dzieci. Ich syn Bolesław Świątek w 1932 roku ożenił się z Zofią Gajowniczek z Chyżyn i w Iwowem urodził się im syn Ryszard Świątek, który następnie ożenił się z Jadwigą Rosa z Łopacianki i w Iwowem mieli 4-ro dzieci, z których córka Teresa w 1983 roku poślubiła Stanisława Walę z Seroczyna, syna Jana i Anieli Stosio;  a córka Danuta w 2003 roku poślubiła Grzegorza Mikosa z Chromina, syna Jana i Reginy Kalińskiej.
Agnieszka Świątek, kolejna córka Jakuba, w 1891 roku wyszła za Franciszka Paudynę z Bork. Kolejna Marianna Świątek w 1895 roku poślubiła Ludwika Duszczyka  z Chyżyn i tam mieli 8-ro dzieci. Następna,  Franciszka Świątek w 1899 roku poślubiła Pawła Pietraszka z Młynek i najmłodsza córka Jakuba, Helena Świątek w 1902 roku wyszła za Józefa Stosio z Rudnika syna Wojciecha i Apolonii Kostyra.
Petronella Światek, córka Sylwestra, w 1891 roku poślubiła Karola Sabaka z Lalin i w Lalinach mieli 8-ro dzieci. Zob. także kolonia 13.
Jan Światek, trzeci syn Sylwestra, w 1861 roku ożenił się z Katarzyną Świątek z Oleksianki, wdową po Tomaszu Łodydze i w Oleksiance mieli 4-ro dzieci, a ich córka Teofila w 1885 roku wyszła za Jana Kozłowskiego ze Strachomina.
Franciszek Świątek, czwarty syn Sylwestra, w 1865 roku ożenił się z Marianną Płatek z Oleksianki i w Strachominie mieli 9-ro dzieci.
Piotr Świątek
w 1893 roku ożenił się z Marcjanną Anusz z Chyżyn i w Chyżynach mieli 7-ro dzieci. Najstarsza Stefania Świątek w 1913 roku poślubiła Stanisława Wiechetka z Redzyńskiego. Syn Ignacy Świątek ożenił się z Janiną Kuśmierek i w Chyżynach urodziło się im 5-ro dzieci i Zofia Świątek w 1928 roku wyszła za Władysława Kaczorka z Chyżyn i mieli tu 5-ro dzieci a ich córka poślubiła w 1949 roku Tadeusza Wójcika z Transboru.
Marianna Świątek, córka Franciszka, w 1905 roku wyszła za Tomasza Zarzyckiego z Woli Kisielskiej, syna Karola i Anny Rosa.
Walenty Światek w 1903 roku ożenił się z Aleksandrą Miklaszewską z Latowicza i w Strachominie mieli 7-ro dzieci. Najstarsza Marianna w 1927 roku poślubiła Stanisława Piłatkowskiego z Wielgolasu. Kolejna Stanisława w 1928 roku poślubiła Piotra Małeckiego z Redzyńskiego. Ludwik Świątek w 1928 roku ożenił się z Aleksandrą Małecką z Redzyńskiego, siostrą w/w Piotra (miany) i w Strachominie mieli troje dzieci. Ich córka Halina w 1949 roku poślubiła Zdzisława Dzięcioła z Oleksianki, natomiast córka Jadwiga w 1959 roku wyszła za Jana Kuśmierczyka z Holendrów. Feliks Świątek, drugi syn Walentego, w 1941 roku ożenił się z Genowefa Reda z Iwowego i tu mieli córkę Karolinę, która w 1961 roku poślubiła Stanisława Sabaka z Lalin (wspomniana kolonia 13) i mieli w Iwowem 4-ro dzieci. Kolejna córka Walentego, Henryka Świątek w 1937 roku poślubiła Walentego Gołędowskiego z Iwowego i mieli 5-ro dzieci, następnie Walenty ożenił się ponownie z Heleną Otylią Świątek z Lalin, juz wcześniej  omówioną z kolonii 9.i najmłodsza Karolina Świątek w 1946 roku poślubiła Henryka Gajowniczka ze Strachomina, syna Walentego i Marianny Płatek.
Helena Świątek, kolejna córka Franciszka, w 1905 roku poślubiła Piotra Zawilińskiego z Chyżyn i w Chyżynach mieli syna Stanisława żonatego z Reginą Gelo, a następnie z Zofią Czmoch oraz syna Ignacego żonatego z Anną Zalewską z Rudzienka.
Najmłodsza Weronika Świątek w 1908 roku wyszła za Wiktora Stosio ze Strachomina i tu mieli syna Bronisława i Stanisława.
Marianna Świątek, córka Walentego, w 1830 roku poślubiła Jakuba Redę z Wężyczyna i w Wężyczynie mieli 10-ro dzieci. Kolejna Magdalena Świątek w 1833 roku poślubiła Antoniego Bogusa z Iwowego i tu urodziło się im 10-ro dzieci. Następna Karolina Świątek wyszła za Augustyna Świątka i w Strachominie mieli synów Piotra i Andrzeja. Piotr Świątek ożenił się z Marianną Gielo a następnie z Marianną Grudzień z Lalin i w Strachominie mieli syna Franciszka i córkę Magdalenę. Andrzej Świątek w 1859 roku ożenił się z Łucją Sabak urodzoną w Transborze a zamieszkałą w Iwowem i w Iwowem mieli 6-ro dzieci a ich córka Agnieszka Świątek w 1890 roku poślubiła Jana Świątka z Iwowego i mieli 5-ro dzieci. Zob. kolonia 33. Agnieszka Światek w 1839 roku poślubiła z kolei Franciszka Fijołka z Wężyczyna i w Wężyczynie mieli 6-ro dzieci.
Antoni Świątek
, drugi z synów Walentego, ożenił się z Małgorzatą Gajowniczek i w Strachominie mieli 11-ro dzieci.
Ich syn Kazimierz Świątek  w 1886 roku ożenił się z Katarzyną Sabak z Lalin, córką Wojciecha z kolonii 21 i w Strachominie mieli 4-ro dzieci , a następnie Kazimierz ożenił się z Marianną Polak i mieli jeszcze 4-ro dzieci. Wiktor Świątek, z pierwszego małżeństwa, w 1926 roku ożenił się z Władysławą Brauła ze Strachomina i tu mieli troje dzieci. Najstarsza Karolina Światek w 1947 roku poślubiła Jana Krawczyka z Żebraczki syna Mateusza i Bronisławy Skorupa. Natomiast najmłodszy, Kazimierz Józef Światek w 1958 roku ożenił się z Haliną Kowalską z Latowicza i mieli tu córkę Annę zamężną następnie z Andrzejem Chojeckim z Jeruzala. Siostra Wiktora, Aleksandra Światek w 1923 roku poślubiła Wojciecha Kajkę z Chromina, syna Jana i Anieli Serzysko. Helena Świątek z drugiego małżeństwa w 1919 roku poślubiła Michała Włodarczyka z Bork, syna Kazimierza i Anny Paudyny.
Michał Świątek, drugi syn Antoniego, w 1890 roku ożenił się z Petronellą Brauła z Chyżyn i w Strachominie mieli 6-ro dzieci. Ich syn Franciszek Świątek w 1917 roku ożenił się z Marianną Wiechetek z Oleksianki i w Strachominie mieli syna Henryka Świątka, który w 1946 roku ożenił się ze Stanisławą Sabak ze Strachomina i mieli tu 4-ro dzieci. Bogusław ożenił się z Jadwigą Duczek i mieli córki Marylę i Agnieszkę zamężną następnie  w 1991 roku z Wiesławem Szelągiem z Iwowego, Agnieszka w Iwowem urodziła  syna Grzegorza i córkę Beatę.
Antoni Światek, drugi syn Michała, w 1936 roku ożenił się z Eugenią Rechnio z Oleksianki i w Strachominie mieli synów Henryka i Klemensa, a następnie w 1966 roku Antoni ożenił się z Genowefą Braulińską ze Strachomina , wdową po Józefie Sabaku z Wężyczyna.
Stanisław Świątek, najmłodszy syn Michała, w 1952 roku ożenił się z Heleną Bielak z Redzyńskiego i w Redzyńskiem mieli synów Waldemara i Wiesława.
Rozalia Świątek, córka Antoniego, w 1886 roku poślubiła Piotra Sabaka z Lalin, brata w/w Katarzyny zamężnej z Kazimierzem Światkiem (miany). Zob. kolonia 21. Młodsza Helena Świątek w 1893 roku poślubiła Józefa Łukasika ze Zdżar i najmłodsza córka Antoniego, Marianna Świątek w 1897 roku poślubiła Jana Chrzyptowicza z Redzyńskiego i w Redzyńskiem mieli 8-ro dzieci.
Anastazja Świątek, najmłodsza córka Walentego, w 1862 roku poślubiła Izydora Marczaka z Oleksianki i tu mieli troje dzieci.
Marianna Świątek, córka Andrzeja, w 1817 roku poślubiła Kacpra Jaworskiego z Wielgolasu i tam mieli10-ro dzieci.
Jan Świątek, drugi z synów Andrzeja w 1819 roku ożenił się z Brygidą Kosut z Oleksianki i w Oleksiance mieli 4-ro dzieci, następnie w 1832 roku ożenił się z Józefą Całka z Redzyńskiego i w Redzyńskiem urodziła się im córka Marianna i syn Franciszek.
Franciszek w 1865 roku ożenił się z Anną Jesień z Budzisk i brak dalszych danych.
Antonina Świątek, córka Andrzeja, w 1824 roku poślubiła Łukasza Braułę z Wielgolasu i w Wielgolesie mieli 8-ro dzieci, Zob. rodziny Brauła.
Szczęsny Świątek, najmłodszy syn Andrzeja, w 1825 roku ożenił się z Julianną Reda z Oleksianki i założyli rodzinę w Oleksiance, gdzie mieli 11-ro dzieci.
Córka Marianna Świątek w 1845 roku poślubiła Piotra Gajowniczka ze Strachomina i w Strachominie mieli 10-ro dzieci. Zob. rodzina Stefana Gajowniczka i Małgorzaty. Anna Świątek z kolei w 1850 roku poślubiła Józefa Dąbrowskiego ze Skupie i w Oleksiance urodził się im syn Antoni. Leon Świątek, syn Szczęsnego, w 1864 roku ożenił się z Magdaleną Gelo z Iwowego i w Oleksiance mieli troje dzieci. Najmłodszy Jakub Świątek w 1903 roku ożenił się z kolei z Marianną Rechnio z Oleksianki i tu mieli 5-ro dzieci, a ich córka Zofia Świątek w 1933 roku poślubiła Stanisława Brodowskiego z Żebraka i w Oleksiance urodziła się im córka Kazimiera.

Szczegóły gałęzi Andrzeja Świątka i Łucji Podkowskiej.


Powrót do strony ogólnej rodzin

   Uwagi oraz dodatkowe informacje i materiały najlepiej przesyłać bezpśrednio na adres: kazik.sabak@gmail.com

   Mapa witryny zawierająca łącza do stron tekstowych