Panorama Lalin

Dawne Laliny, zamieszkałe rodziny, ich zajęcia, zwyczaje i genealogia

Rodziny Pęśko

Rodziny Pęśko

  




Ród Pęśko jest jednym z czterech rodów od dawna zamieszkałych w Lalinach. Najstarszymi znanymi przodkami tego rodu są Walenty Pęśko urodzony ok. 1679 roku zm. w 1769 roku i Małgorzata Pęszkowa urodzona około 1688 roku zmarła w 1758 roku. Kolejne pokolenie wymienione w poniższej tabeli obejmuje osoby urodzone około 1700 roku. Poza ujętymi w tabeli były jeszcze małżeństwa: Jana Pęśko  urodzonego około 1698 roku ożenionego z Reginą, którzy w okresie objętym ewidencją mieli dwoje dzieci ale nie skojarzono z nimi żadnej rodziny;  Andrzeja Pęśko i Marianny Całka zawarte 02.02.1756 roku mające troje dzieci, z których jednak żadne nie założyło rodziny oraz małżeństwo Kiliana Pęśko i Zofii Michna zawarte 18.11.1759 roku, które nie miało dzieci.
Wojciech Pęśko występuje również w skardze przeciwko szlachcicowi Stanisławowi Cieszkowskiemu, o rozbój na drodze i kradzież koni i wozu oraz soli dla starostwa. Skarga ta zresztą jako jedna z wielu składanych przez mieszkańców starostwa doczekała się w 1710 roku pozytywnego załatwienia.


Adalbert Pęśko i Teresa oraz Teresa Pazura

 Adalbert Pęśko urodził się około 1711 roku i żonaty był z Teresą, do tej rodziny przypisano Idziego, Jana i Mariannę Pęśko, z których Idzi i Marianna założyły rodziny.

 Następnie Adalbert w 1763 roku ożenił się z Teresą Pazura, z którą w Lalinach mieli 7-ro dzieci. Pięcioro z nich zmarło w dzieciństwie, natomiast o najstarszym synu Walentym i najmłodszym - Filipie brak informacji.
Idzi Pęśko z Zofią mieli w Lalinach 4-ro dzieci, z których syn Gerwazy zmarł w dzieciństwie, natomiast o Kazimierzu, Szymonie i Róży brak danych. Następnie Idzi w 1775 roku ożenił się z Teresą Wronowską, z którą w Redzyńskiem mieli 8-ro dzieci, z których 5-ro zmarło w dzieciństwie, o córkach Franciszce i Petronelli brak danych, natomiast syn Andrzej założył rodzinę.
Andrzej Pęszko w 1804 roku ożenił się z Marianną Payda z Walisk i w Waliskach mieli trzech synów. O najstarszym Karolu brak danych, natomiest młodsi Marcin i Bonawentura zmarli w dzieciństwie.
Marianna Pęśko w 1788 roku poślubiła Marcina Kosuta z Iwowego syna Pawła i Anastazji i w Iwowem urodziła się im córka Marianna, następnie w 1796 roku poślubiła Szymona Pazurę z Lalin syna Jana i Urszuli Sabak i tu mieli synów Aleksandra i Stanisława o których brak danych, wreszcie w 1800 roku Marianna trzeci raz wyszła za Floriana Redę ze Strachomina i w Oleksiance mieli córkę Agnieszkę.
Marianna Kosut córka z pierwszego małżeństwa w 1820 roku poślubiła Stanisława Bieńko z Iwowego syna Jakuba i Pelagii Rogala i w Iwowem mieli 6-ro dzieci, z których czworo załozyło rodziny.
Agnieszka Reda córka Marianny z trzeciego małżeństwa w 1823 roku wyszła za mąż za Mateusza Rechnio z Oleksianki syna Grzegorza i Brygidy Płatek i w Oleksiance mieli córkę Marianną i syna Szymona, którzy założyli rodziny. 

Szczegóły gałęzi Adalberta Pęśko i Teresy Pazura.

Bartłomiej Pęśko i Barbara oraz Barbara Zbrochówna

Bartłomiej Pęśko urodził się około 1715 roku i był żonaty z Barbarą, której nazwiska nie ustalono, i miał z nią prawdopodobnie trzech synów Szymona, Tomasza i Mikołaja, którzy założyli rodziny, następnie w 1758 roku ożenił się ponownie z Barbarą Zbrochówną i mieli w Lalinach pięciu synów, z których dwóch najstarszych Baltazar i Walenty założyli rodziny, dwóch młodszych zmarło w dzieciństwie, a o najmłodszym Marcinie brak danych.

Szymon Pęśko w 1768 roku poślubił Antoninę Śluzek z Redzyńskiego i w Lalinach mieli 8-ro dzieci, z których 6-ro zmarło w dzieciństwie, zaś Cecylia i Adam założyli rodziny.
Cecylia Pęśko w 1798 roku poślubiła Tomasza Łodygę z Lalin syna Adalberta i Krystyny Jesień i w Lalinach mieli 6-ro dzieci , z których Jakub i Agnieszka Łodyga założyli rodziny, pozostałe 4-ro zmarli w dzieciństwie. Zob. rodziny Tomasza Łodygi.
Adam Pęśko poślubił Katarzynę Mikos i mieli w Lalinach 5-ro dzieci. Dwie najstarsze córki założyły rodziny, o synu Remigiuszu brak danych, natomiast dwoje najmłodszych zmarło w dzieciństwie.
Barbara Pęśko córka Adama w 1817 roku poślubiła Jakuba Stosio z Dąbrówki syna Jędrzeja i Małgorzaty Gagasek i mieli tam syna Grzegorza i córkę Mariannę. Po śmierci Barbary Jakub Stosio ożenił się z Agnieszką Domoń i mieli troje dzieci.
Marianna Pęśko druga córka Adama w 1819 roku poślubiła Jana Gajowniczka z Lalin syna Stanisława i Elżbiety Łodyga i mieli syna Juliana, który zmarł wkrótce po urodzeniu, i córkę Honoratę Gajowniczek, która w 1848 roku poślubiła Wincentego Osiaka z Jaźwin i mieli na Lalinkach 7-ro dzieci. Zob. ogród 9.

Tomasz Pęśko w 1780 roku ożenił się z Brygidą Całka z Redzyńskiego i mieli tam 5-ro dzieci. Najstarsza
Łucja Pęśko
w 1805 roku poślubiła Michała Sykułę z Lalin i mieli troje dzieci. Łucja zmarła w 1812 roku i Michał ożenił się w 1813 roku z Teklą Rechnio z Oleksianki. Zob.rodziny Sykuła.

Mikołaj Pęśko, trzeci syn Bartłomieja, w 1777 roku ożenił się z Ewą Pieniak i w Lalinach mieli 6-ro dzieci, z których dwoje założyło rodziny, natomiast o najstarszym synu Łukaszu brak danych. Troje pozostałych zmarło w dzieciństwie.
Tomasz Pęśko, syn Mikołaja, w 1805 roku ożenił się z Marianną Kowalską z Redzyńskiego córką Kazimierza i Katarzyny Kusio i w Lalinach mieli 9-ro dzieci, z których 5-ro zmarło w dzieciństwie a troje założyło rodziny.
Zofia Magdalena Pęśko córka Tomasza wyszła w 1834 roku za Jana Redę ze Strachomina i w Lalinach mieli córki Mariannę i Ewę, następnie Zofia w 1857 roku ponownie wyszła za mąż za Adama Soćko, wdowca po Martynie Łodyga i mieli córki Katarzynę i Annę.
Marianna Reda
w 1859 roku poślubiła Leona Soćko syna Adama i założyli rodziny na Lalinkach ogrody 3 i 10. Ewa Reda w 1892 roku poślubiła Kazimierza Grudnio, wdowca po Barbarze Pęśko ale nie mieli dzieci. Wcześniej Kazimierz Grudnio z Barbarą mieli 10-ro dzieci.
Katarzyna Soćko
z drugiego małżeństwa Zofii z Adamem Soćko, w 1885 roku poślubiła Macieja Pazurę z Chromina, syna Bernarda i Ewy Paduch i mieli syna
Franciszka Pazurę
, żonatego następnie z Teofilą Pazura na kolonię 6. gdzie mieli 4-ro dzieci. Młodsza
Anna Soćko
w 1886 roku poślubiła Jana Świątka z Oleksianki i pozostali na rodzinnej kolonii 26, gdzie urodziło się im 6-ro dzieci. Najstarsza Julianna Świątek wyszła za Jana Krzywickiego z Górek k/Parysowa, natomiast synowie Piotr i Ludwik założyli rodziny w Lalinach , Piotr na kolonii 18 zaś Ludwik na kolonii 26.
Jędrzej Pęśko  syn Tomasza w 1844 roku poślubił Agatę Grudnio, córkę Macieja i Julianny Pazura - kolonia 14. ale brak danych o dzieciach.
Jan Pęśko drugi syn Tomasza ożenił się w 1860 roku z Łucją Gajowniczek, wdową po  Wojciechu Sandomierskim - kolonia 3. i mieli jeszcze trzech synów . Ich syn
Stanisław Pęśko
w 1894 roku ożenił się z Marianną Gołędowską z Iwowego, córką Jakuba i Ludwiki Chrzyptowicz i w Lalinach w 1896 roku urodził się syn Franciszek oraz w 1899 roku w Iwowem córka Stefania. Drugi syn Jana, Jan Pęśko w 1893 roku ożenił się z Marianną Mariańską z Latowicza i brak danych o tej rodzinie.
Magdalena Pęśko, córka Mikołaja, w 1806 roku poślubiła Jana Pazurę z Lalin i mieli 4-ro dzieci, z których dwoje zmarło wkrótce po urodzeniu, natomiast Piotr i Elżbieta założyły rodziny.
Piotr Pazura
w 1831 roku ożenił się z Marianną Wiechetek z Redzyńskiego córką Wincentego i Petronelli Świeczka i mieli w Lalinach 6-ro dzieci, z których córka Franciszka Pazura wyszła za Jędrzeja Sabaka, a następnie za Jana Borkowskiego, zob. kolonia 19, zaś druga córka
Ewa Pazura
poślubiła w 1864 roku Józefa Woźnego ze Zgórznicy, syna Wojciecha i Julianny Okrzeja i w Oleksiance urodziła się Marianna i Katarzyna, w Redzyńskiem syn Jan i w Iwowem córka Anna zapisane jako Woźniak. W 1885 roku Józef Woźny ożenił się z Józefą Chojecką z Kiczek córką Macieja i Jadwigi Kaczorek i w Wielgolesie urodził się im syn Jan Woźniak..
Elżbieta Pazura
córka Magdaleny Pęśko miała troje dzieci ale ojciec nie jest znany.

Baltazar Pęśko, syn Bartłomieja z drugiego małżeństwa z Barbarą Zbrochówną, w 1780 roku poślubił Katarzynę Miszczonkę wdowę po Filipie Wronowskim i w Lalinach mieli 4-ro dzieci. Najstarszy ich syn Józef Pęśko w 1805 roku ożenił się z Eleonorą Sabak córką Macieja i Teresy Gryz i mieli 5-ro dzieci, które wymarły w młodym wieku. Józef Pęśko zmarł w 1819 roku i Eleonora poślubiła w 1820 roku Andrzeja Łodygę z Lalin.

Walenty Pęśko syn Bartłomieja i Barbary Zbrochówny urodzony w 1763 roku poślubił w 1790 roku Marcellę Śluzek z Redzyńskiego i mieli 7-ro dzieci. Wszystkie założyły rodziny. Córka
Marcella Pęśko
w 1812 roku wyszła za Leona Sabaka syna Piotra i Agnieszki Markosik min. późniejsza kolonia 13 i mieli w Lalinach 10-ro dzieci. Zob.rodziny Piotra Sabaka. Kolejna córka
Katarzyna Pęśko
w 1816 roku wyszła za Gabriela Kusio do Redzyńskiego, gdzie urodziło się im 10-ro dzieci. Z kolei syn
Franciszek Pęśko
poślubił  w 1819 roku Małgorzatę Pazura, córkę Stefana i Magdaleny Krawiec z Lalin i mieli 4-ro dzieci. Najstarsza ich córka
Barbara Pęśko
wyszła za Kazimierza Grudnia na kolonię 14. gdzie mieli 10-ro dzieci. Zob rodziny Grudnio.
Kolejna córka Walentego,
Franciszka Pęśko
w 1822 roku poślubiła Jędrzeja Śluzka z Redzyńskiego i mieli synów Aleksego i Łukasza, następnie w 1827 roku Franciszka poślubiła Gabriela Gajowniczka ze Strachomina, zamieszkałego w Chyżynach, wdowca po Mariannie Wiechetek i w Chyżynach mieli córkę Katarzynę i syna Jana. Córka
Katarzyna Gajowniczek
w 1853 roku poślubiła Stanisława Sabaka z Lalin, syna Pawła i Cecyli Kowalskiej i mieli córkę Mariannę zmarłą po urodzeniu. Zob. kolonia 16. Następna córka Walentego,
Józefa Pęśko
w 1827 roku wyszła za mąż za Piotra Kowalskiego do Redzyńskiego i tam mieli 5-ro dzieci.. Najmłodsza córka Walentego -
Marianna Pęśko
w 1834 roku poślubiła Ludwika Wiechetka z Redzyńskiego i mieli 6-ro dzieci.
Władysław Łukasz Pęśko, najmłodszy syn Walentego, w 1835 roku ożenił się z Anastazją Kowalską z Redzyńskiego, córką Wojciecha i Gertrudy Całka i osiedli na kolonii 7. Władysław Pęśko z Anastazją Kowalską  mieli 7-ro dzieci, z których dwoje zmarło w dzieciństwie, zaś czworo założyło omówione tu rodziny. Najstarszy syn
Henryk Pęśko
w 1856 roku poślubił Ludwikę Chrzyptowicz z Redzyńskiego córkę Kajetana i Katarzyny Gajowniczek, z którą miał córkę
Mariannę Pęśko
zamężną później z Janem Dzięciołem z Oleksianki synem Wojciecha i Marianny Baniarczyk, z którym ta miała 7-ro dzieci.
Henryk po śmierci Ludwiki poślubił w 1857 roku Krystynę Sabak siostrę Klemensa z kolonii 5,  wdowę po Fabianie Sabak z kolonii 17 i mieli pięć córek.
 z których najstarsza zmarła w pierwszym roku po urodzeniu, zaś pozostałe założyły rodziny.
Weronika Pęśko w 1891 roku wyszła za mąż za Tomasza Stułkę z Jaźwin syna Wincentego i Julianny Serzysko, zaś
Marianna Pęśko , za Grzegorza Stułkę z Borowia syna Adama i Łucji Nurzyńskiej. Ślub Weroniki i Marianny odbył się 3.2.1891 roku. Trzecia z córek,
Franciszka Pęśko w 1892 roku poślubiła Stanisława Jakubiaka z Niecieplina syna Józefa i Anny Sarek, zaś najmłodsza
Julianna Pęśko w 1895 roku wyszła za Franciszka Wronowskiego z Iwowego brata Jana, który wcześniej poślubił przyrodnią siostrę Katarzynę.( omówiono przy kolonii 17 ).
Po śmierci Krystyny Henryk pozostał na kolonii 17 i ożenił się trzeci raz z Franciszką Pazura z kolonii 6 z którą miał córkę Rozalię i syna Jana. Jan zmarł w dzieciństwie, natomiast
Rozalia Pęśko w 1895 roku poślubiła Józefa Baranka z Chromina syna Karola i Marianny Mikos i w Lalinach urodziło się im 6-ro dzieci, z których pięcioro założyło rodziny.
Władysław Baranek w 1926 roku ożenił się z Heleną Reda z Iwowego (Kresy) z kolonii 34 i mieli tam troje dzieci. Najmłodsza ich córka Regina Teresa Baranek w 1956 roku poślubiła Józefa Rosę z Lalin syna Mateusza i Agnieszki Kopacz.
Aleksandra Baran(ek), córka Józefa, w 1928 roku poślubiła Józefa Nurzyńskiego z Lalin syna Karola i Katarzyny Sabak i na kolonii 20 urodziło się im troje dzieci, z których Emilia i Stanisław Nurzyński założyli rodziny.
Stanisława Baranek, druga córka Józefa, była nauczycielką w Oziemkówce i tam założyła rodzinę z Eugeniuszem Kuczyńskim.
Kazimiera Baranek, trzecia córka Józefa, w 1931 roku poślubiła Aleksandra Gaska syna Jana i Marianny Sabak wdowca po Franciszce Sabak i w Łopaciance urodziło się im troje dzieci i wszystkie założyły rodziny.
Władysława Baranek, najmłodsza córka Józefa, w 1939 roku wyszła za Jana Soćko syna Walentego i Elżbiety Sabak i zamieszkali na podzielonej  kolonii 2, ale nie mieli potomstwa.
 Album rodzin Baranek, Gasek.
 
Łukasz Pęśko
drugi syn Władysława, w 1859 roku ożenił się z Magdaleną Świątek z Oleksianki, córkę Leona i Gertrudy Gielo i  pozostał na kolonii 7, gdzie urodziło się im 8-ro dzieci, z których 5-ro zmarło w dzieciństwie, Franciszka i Jakub założyliZbigniew Pęśko z żoną. rodziny natomiast o Janie nie ma informacji.
Jakub Pęśko
urodzony w 1874 roku poślubił w 1896 roku Mariannę Sabak z kolonii 13, natomiast siostra
Franciszka Pęśko
wyszła za mąż za Jana Sabaka z tej kolonii ( małżeństwo na miany ). Jakub z Marianną mieli czworo dzieci. Najstarszy
Jan Pęśko
jak i Władysław Gasek, Jan Pęśko, Jan Gasek, Władysław Pęśko - Gaski z Jagodnego i Pęśki z Lalin.jego brat Władysław Pęśko wyprowadzili się z Lalin, natomiast córka
Aleksandra Pęśko
poślubiła Jana Świątka z Redzyńskiego syna Walentego i Ludwiki Całka, z którym miała 5-ro dzieci, zaś córka
Petronela Pęśko
wyszła za mąż za Jana Barana z Lalinek ogród 8. Syn Jakuba,
Władysław Pęśko
ożenił się z Marią Chudzicką i jakiś czas mieszkali w Lalinach, gdzie urodził się ich syn Zbigniew, później jak wspomniano wyprowadzili się z Lalin.
Córka Władysława i Anastazji Kowalskiej,
Franciszka Pęśko
w 1862 roku  wyszła za Andrzeja Kowalskiego do Redzyńskiego, syna Kajetana i Eleonory Świątek, i mieli tam 11-ro dzieci, zaś
Marianna Pęśko
poślubiła Józefa Całkę z Redzyńskiego, syna Franciszka i Agnieszki Bobotek, i mieli w Redzyńskiem 9-ro dzieci. Franciszka i Marianna miały wspólne wesele 24.11.1862 roku.

Szczegóły gałęzi Bartłomieja Pęśko i Barbary Zbrochówny.



Krzysztof Pęśko i Agnieszka Plichta

Krzysztof Pęśko urodził się około 1719 roku i najprawdopodobniej był bratem omawianego wcześniej Bartłomieja. W 1765 roku ożenił się z Agnieszką Plichta, wdową po Wojciechu Pazurze z którym Agnieszka miała córkę Zofię zaślubioną z Janem Sykułą. Krzysztof Pazura z Agnieszką Plichta mieli syna Stanisława.
Stanisław Pęśko w 1791 roku ożenił się z Łucją Pieniak z Lalin i tu mieli 6-ro dzieci, z których troje zmarło w dzieciństwie a dwie córki Julianna i Magdalena wyszły za mąż.
Julianna Pęśko w 1826 roku poślubiła Jana Kosuta z Iwowego i tam mieli syna Walentego Kosuta ożenionego w 1847 roku z Anastazją Kosut, z którą miał troje dzieci.
Magdalena Pęśko w 1832 roku poślubiła Jędrzeja Gielo z Oleksianki syna Balcera i Marianny Matraszek i mieli tam 4-ro dzieci.

Szczegóły gałęzi Krzysztofa Pęśko i Agnieszki Plichty.


Powrót do strony ogólnej rodzin

   Uwagi oraz dodatkowe informacje i materiały najlepiej przesyłać bezpśrednio na adres: kazik.sabak@gmail.com

   Mapa witryny zawierająca łącza do stron tekstowych