Panorama Lalin

Dawne Laliny, zamieszkałe rodziny, ich zajęcia, zwyczaje i genealogia

Grudzień, Nowak - kol.14

Rodzina Macieja Grudnio i Julianny Pazura oraz ich następców
na kolonii 14

 

Maciej Grudnio urodził się około 1899 roku w Chrominie z Marcjana Grudnio i Tekli Mikos i w 1821 roku poślubił Juliannę Pazura z Lalin, córkę Jana i Krystyny Zbojna, o których brak bliższych danych. W tym samym roku siostra Macieja - Małgorzata Grudnio wyszła za mąż za Wawrzyńca Pazurę do Lalin, syna Kiliana i Franciszki Sabak, wdowca po Konstancji Łodyga. Zob. rodziny Grudnio
Maciej Grudnio z Julianną mieli 11-ro dzieci, z których 5-ro zmarło w dzieciństwie. Pozostali założyli rodziny. Najstarsza Agata w 1844 roku poślubiła Jędrzeja Pęśko z kolonii 26. Syn Kazimierz  poślubił z kolei w 1844 roku Barbarę Pęśko, córkę Franciszka i Małgorzaty Pazura, z którą mieli 10-ro dzieci a po śmierci Barbary w 1888 roku, poślubił w 1892 roku Ewę Reda z Lalin córkę Jana i Zofii Pęśko z kolonii 26 z którą nie mieli potomstwa.  Kolejny Jan Grudnio w 1850 roku ożenił się z Moniką Oszkiel z Iwowego, córką Rocha i Justyny Kosut, i mieli dwoje dzieci. Następny Gabriel Grudnio w 1871 roku ożenił się z Marianną Bogusz z Iwowego i mieli dwoje dzieci. Ich syn Piotr poślubił Katarzynę Skornat z Oleksianki, zaś Katarzyna również urodziła dwoje dzieci o nieustalonym ojcostwie, a jej córka Helena wyszła za Nikodema Ołdaka z Kotunia. Łucja, kolejna córka Macieja, poślubiła w 1858 roku Mateusza Świątka z Oleksianki, syna Jana i Ewy Płatek i mieli tam 8-ro dzieci, a ich syn Jan to ojciec Piotra i Ludwika Świątka z kolonii 26. Najmłodszy z żyjących.  Mikołaj poślubił w 1856 roku Małgorzatę Sabak, córkę Mikołaja i Tekli Pazura z późniejszej sąsiedniej kolonii 13 i mieli 8-ro dzieci.

Kazimierz Grudnio urodził się w 1823 roku i jak zaznaczono w 1844 roku ożenił się z Barbarą Pęśko, z Pęśków którzy potem byli na kolonii 7, i miał z nią 10-ro dzieci, z których 6-ro zmarło w dzieciństwie lub młodości. O Tomaszu brak danych. Córka Marianna wyszła za Piotra Świątka ze Strachomina wdowca po Mariannie Gielo, synu Augustyna i Karoliny Świątek, z którym miała dwoje dzieci. Ludwik Grudzień ożenił się w 1886 roku z Wiktorią Jarzębską z Transboru, a następnie w 1889 roku z Marianną Belkowicz z Budzisk, wdową po Franciszku Łodydze z kolonii 4. z którą mieli 6-ro dzieci, a córka Paulina w 1884 roku wyszła za Józefa Nowaka.
Kazimierz podzielił kolonię na na trzy części po 7,5 morga. Jedną pozostawił sobie, a pozostałe dwie przepisał na Ludwika i Paulinę. Potem  jego kolonia podzielona została między Ludwika i Paulinę.

Ludwik Grudzień urodzony w 1857 roku jak zaznaczono z drugą żoną miał 7-ro dzieci, z których 4-ro zmarło w dzieciństwie lub wczesnej młodości. Najstarszy Franciszek  ożenił się z Klotyldą Smykiewicz z kolonii 36 najmłodszą córką  Bronisława Smykiewicza i Konstancji Dobieckiej i mieli dwie córki. Wiadomo, że przebywali na Wołyniu w Ostrogu, gdzie urodziła się ich córka Henryka. Franciszek  i Klotylda zmarli w Warszawie: Franciszek w 1977 roku, natomiast Klotylda w 1989 roku. Syn Stanisław ożenił się do Filipówki i tam prowadził wiatrak, miał trzy córki, z których jedna pozostała w Filipówce.Adam Nurzyński, 
Kazimierz Reda i Władysław Nowak. Natomiast  córka Helena w 1917 roku wyszła za Franciszka Serzysko urodzonego w Brzuzie, a mieszkającego z rodzicami w Redzyńskiem. Rodzice Franciszka -  Walenty Serzysko i Marianna Sabak przenieśli się do Redzyńskiego po urodzeniu syna Franciszka i w Redzyńskiem urodziło się im jeszcze 6-ro dzieci. Franciszek z Heleną mieli 4-ro dzieci. Troje najstarszych urodziło się w Lalinach, natomiast najmłodsza Kazimiera w 1929 roku w Redzyńskiem, gdzie przenieśli się po sprzedaży połowy kolonii 14 Józefowi Sabakowi z sąsiedniej kolonii 13. Ludwik do śmierci w 1936 roku mieszkał w Lalinach.

Józef Nowak urodził się około 1862 roku w Miętnem, a mieszkał wraz z rodzicami w Gościewiczu. W 1884 roku ożenił się z Pauliną Grudzień i mieli 8-ro dzieci, z których troje zmarło w dzieciństwie. Z pozostałych najstarszy Jan Nowak ożenił się z Franciszką Mikos i pozostał na kolonii 14. Córka Anna wyszła w 1905 roku za Antoniego Kaczorka do Iwowego (Kresy) na kolonię 35, z którym miała syna Jana, a następnie w 1923 roku za Walentego Pieśko z Oleksianki. Najmłodsza Marianna wyszła w 1929 roku za Józefa Wilka z Sienicy. Syn Stanisław ożenił się z siostrą Franciszki Mikos i założył rodzinę w Chrominie, natomiast syn Józefa Piotr założył rodzinę w Warszawie.
 Jan Nowak urodzony w 1884 roku poślubił Franciszkę Mikos z Chromina, z którą miał 5-ro dzieci. Najstarszy zmarł w dzieciństwie. Następny Stanisław w 1954 roku ożenił się z Marianną Wielgopolanin z Budzisk, córką Stanisława i Bronisławy Makowskiej i mieli dwoje dzieci. Ich syn Jan ożenił się z kolei z Zofią Krzewską, z którą miał córkę Agatę. Kolejny syn Jana - Marian w 1963 roku ożenił się z Janiną Stosio i pozostał na kolonii 12. Syn Jana Władysław założył rodzinę w Łodzi i najmłodszy Eugeniusz w Sulejówku. Marian Nowak w wojsku
Marian Nowak urodzony w 1928 roku poślubił w 1963 roku Janinę Stosio z Oleksianki, córkę Jana i Stefanii Płatek, z którą miał dwóch synów: Andrzeja i Wiesława. Starszy Andrzej założył rodzinę w Mińsku Maz.
Wiesław Nowak młodszy syn Mariana ożenił się Małgorzatą Posytek z Gościewicza i na rodzinnej kolonii urodził się im syn Rafał ale żona z dzieckiem od niego odeszła, on zaś wkrótce zmarł. Opis rodziny Nowaków zamieszczono na stronie: Rodziny Grudnio, Grudzień i Nowak a graficzne drzewa i dostępne zdjęcia na stronie Sabak Web Site.

Mikołaj Grudnio , najmłodszy żyjący syn Macieja,  poślubił w 1856 roku Małgorzatę Sabak, córkę Mikołaja i Tekli Pazura z późniejszej sąsiedniej kolonii 13 i mieli 8-ro dzieci. Najstarszy syn Józef w 1888 roku poślubił Mariannę Gajowniczek z Chyżyn, córkę Walentego i Agnieszki Reda i mieli 4-ro dzieci, o których brak danych. Drugi syn Tomasz w 1905 roku poślubił Teodorę Pietrasik z Wodyń i mieli w Iwowem dwie córki. Starsza Bronisława w 1934 roku wyszła za Antoniego Osiaka z Kamionki, syna Jana i Marianny Błażejczyk i mieli również dwie córki, natomiast młodsza Marianna wyszła w 1940 roku za Stanisława Wiechetka z Wielgolasu, syna Jana i Franciszki Wielgosz i brak danych o potomstwie. Piotr Paweł Grudnio zamieszkał w Warszawie przy ul. Browarnej i w  1893 roku poślubił w Lekowie Józefę Kącką z Mościc pow. ciechanowski, z którą w Warszawie mieli 6-ro dzieci. Wiadomo, że najstarsi Władysław i Stanisław z rodzinami mieszkali prawdopodobnie w Warszawie. Janina z męża Popielewska miała syna Zygmunta i córkę. Anna pozostała niezamężna, zmarła gdzieś na północy polski , a pochowana została w Warszawie przez brata Tadeusza. Tadeusz ożeniony z Janiną Michalską byli bezdzietni, natomiast Zofia poślubiła Sadowskiego i długie lata mieszkali we Francji,  później wrócili do kraju i zamieszkali gdzieś na Ziemiach Odzyskanych.
Dwoje dzieci Mikołaja zmarło w dzieciństwie, natomiast o Franciszku i Janie brak danych.

Powrót do ogólnej strony kolonii

   Uwagi oraz dodatkowe informacje i materiały najlepiej przesyłać bezpśrednio na adres: kazik.sabak@gmail.com

   Mapa witryny zawierająca łącza do stron tekstowych