Panorama Lalin

Dawne Laliny, zamieszkałe rodziny, ich zajęcia, zwyczaje i genealogia

Karol Sabak - kol.13

Rodzina Karola Sabak i Petronelli Świątek oraz ich następców
na kolonii 13


Pierwszym znanym przodkiem tej rodziny był Stefan Sabak urodzony ok.1672 roku i jego żona Małgorzata.
Piotr Sabak jego syn lub wnuk z pierwszą żoną Barbarą miał troje dzieci (tyle ustalono) i z drugą - Agnieszką Markosik - 12 dzieci. Zob. rodzinyy Piotra.  Urszula z pierwszego małżeństwa wyszła w 1790 roku za mąż za Kazimierza Plichtę z którym mieli troje dzieci. Ich córka Ewa Plichta wyszła za Mikołaja Wiechetka z Redzyńskiego syna Laurentego (Wawrzyńca) i Katarzyny Nocek. Zob. rodziny Wiechetek.
Z drugiego małżeństwa z Agnieszką Markosik; córka Anastazja w roku 1799 wyszła za mąż za Dominika Bieńko z Iwowego syna Łukasza i Teresy. Syn Paweł ożenił się z Marianną Reda ze Strachomina a następnie z Cecylią Kowalską i otrzymali po sołtysie kolonię 16. Syn  Wincenty ożenił się do Redzyńskiego z Krystyną Wiechetek a jeden z synów Wincentego - Roch Euzebi otrzymał w spadku po sołtysie kolonię 17. Leon ożenił się z Marcellą Pęśko - kolonia 13, a najmłodsza córka Marcella wyszła za mąż za Franciszka Okrzeję z Iwowego syna Kacpra i Elżbiety Pęśko i mieli 8-mioro dzieci.
Leon ( 11 dziecko Piotra i A. Markosik) ożenił się w 1912 r. z Marcellą Pęśko córką Walentego Pęśko i Marcelli Śluzek  i mieli 10-cioro dzieci.Zob rodziny Bartłomieja Pęśko. Najstarszy syn Mikołaj pozostał na ojcowiźnie kol. 13, syn Michał ożenił się z Urszulą Gajowniczek z Lalin (córką Kazimierza i Małgorzaty Łodyga) i mieli 4-ro dzieci, z których  troje zmarło w dzieciństwie. Córka Martyna wyszła za mąż za wdowca Wojciecha Sabak z Redzyńskiego kolonia 21 (późniejsze Stachowe i Pietrzaki); córka Marianna wyszła za mąż za Łukasza Goskę z Redzyńskiego Zob. rodziny Goska; córka Katarzyna wyszła za mąż za Piotra Ćmocha a następnie Feliksa Sabak z Redzyńskiego i syn Marcin ożeniony z Anastazją Pazura otrzymał kolonię 27(późniejsze Soćki i Nurzyńskie).
Mikołaj syn Leona ożenił się w 1832 r. z Teklą Pazura córką Remigiusza Pazury i Róży (Rozalii) Dynek i mieli 7-ro dzieci z których 4-ro zmarło w dzieciństwie. Najstarszy syn Karol pozostał na ojcowiźnie kol. 13 a córka Małgorzata wyszła za mąż za sąsiada Mikołaja Grudnio kolonia 14.
Karol syn Mikołaja ożenił się w 1855 r. z Petronellą Świątek ze Strachomina córką Sylwestra i Eleonory Reda i mieli 8-mioro dzieci. Zob. rodziny Andrzeja Świątka Najstarsza córka Teofila w 1873 roku wyszła za Jakuba Gajowniczka do Strachomina syna Jana i Agnieszki Stosio, syn Franciszek  ożenił się z Anną Domarecką a córka Julianna z Tomaszem Domareckim ze Sławin ur. w Niecieplinie synem Józefa i Franciszki Chruściel. Córka Agnieszka wyszła w 1883 roku za Józefa Gałkowskiego  do Chęcin syna Kazimierza i Jadwigi Szewczyk. Syn Jan ożenił się z Franciszką Pęśko córką  Łukasza i Magdaleny Świątek i pozostał na kol. 13 a córka Marianna z Jakubem Pęśko bratem Franciszki  Pęśko (miany) na kolonii 7. Najmłodsza  córka Karola - Magdalena w 1901 roku wyszła za mąż za Józefa Sitka syna Bernarda i Marianny Słomka do miejscowości Przykory .

Franciszek urodził się jeszcze na starej wsi i jako młodzieniec wraz z ojcem Karolem i rodzeństwem przebudowywali się na nową wieś. Karol pobudował dom mieszkalny dwurodzinny a więc już z myślą o podziale gospodarstwa, natomiast zabudowania gospodarcze były odrębne. Na połowie ziemi gospodarował Franciszek a na drugiej brat Jan, który ożenił się na miany z Franciszką Pęśko.
Franciszek ożenił się z kolei na miany z Anną Domarecką ze Sławin k/Garwolina.
Najstarszy syn Piotr ur. w 1886 r. był kawalerem. Wojciech ur. w 1889 r. ożenił się z Heleną Latusek wdową z Piasków ale nie mieli dzieci. Przez jakiś czas pracował jako mleczarz w Lalinach. Władysław ur. w 1894 r. pracował w Goździku i też nie założył rodziny.
Józef ur. 1897 r. ożenił się w 1923 roku z Weroniką Sabak z kolonii 21 i jako jedyny z rodzeństwa miał potomstwo. Aleksandra ur. w 1901 r. wyszła za mąż za Aleksandra Gaska ale wkrótce zmarła. Stefania ur. w 1908 r. najmłodsza córka uczyła się w seminarium nauczycielskim w Siennicy, wyszła za mąż za Andrzeja Rusaka z Piasków k/Górzna ale było to małżeństwo bezdzietne. Stefania po wojnie była nauczycielką.
Józef  ożenił się  z Weroniką Sabak w 1923 roku i mieli 5-ro dzieci. W okresie międzywojennym dokupił pół kolonii od sąsiada Grudnia powiększając gospodarstwo do pełnej kolonii. Najstarszy syn Jan ożenił się z Emilią Nurzyńską na kolonię 20. Stanisław Henryk żonaty z Joanną Danutą Goska pozostał na kolonii rodziców. Zofia pozostała panną. Kazimierz poślubił  1971 roku Annę Roszkiewicz z Sobolewa  natomiast najmłodszy Marian poślubił w 1964 roku Teresę Jaranowską .
Henryk, który w 1953 roku poślubił Danutę Goska córkę Władysława i Otylii Kostyra urodzoną w Seroczynie a zamieszkałą u dziadków w Redzyńskiem miał 5-ro dzieci. Najstarsza Jadwiga wyszła w 1977 roku za mąż za Stanisława KIelaka do Budzisk. Następna Janina wyszła w 1981 roku za Zbigniewa Zajmę z Chyżyn i zamieszkali w Wielgolesie. Bogdan ożeniony z Marią Jesień z Chromina pozostał na gospodarstwie rodziców, a najmłodszy Zbigniew ożenił się z Elżbietą Wielgosz z Gozdu i zamieszkali w Hucie Czechy.
Bogdan urodzony w 1960 roku ożenił się w 1978 roku z Marią Jesień z Chromina i mieli 5-ro dzieci. Najstarsza Marzena wyszła za mąż w 1997 roku za Krzysztofa Zadrożnego ze Słupa i zamieszkali w Słupie. Następna Marlena wyszła w w 1997 roku za Krzysztofa Pietrasika z Poschły i zamieszkali w miejscowości Poschła. Kolejny syn Wojciech w roku 2001 poślubił Edytę Osiak z Latowicza i zamieszkali w Iwowem.

Jan Sabak ożeniony w 1890 roku z Franciszką Pęśko z kolonii 7 był młodszym bratem Franciszka i zamieszkał w jednym dwurodzinnym domu wybudowanym przez ojca Karola. Dom był wspólny natomiast zabudowania gospodarcze odrębne dla każdego z synów, składające się z chlewa pod jednym dachem z komorą odgrodzoną od chlewa drewutnią, spichrza, obory pod jednym dachem ze stajnią dla koni i stodoły.
Najstarszy syn Władysław w 1923 r. ożenił się z Weronikę Łuszkiewicz córką Andrzeja i Zofii Pazura z kolonii 20 i gospodarował na ojcowiźnie. Córka Marianna wyszła w 1934 r. za mąż za Władysława Sabak syna Piotra i Agnieszki Lajborek na kolonię 18. Córka Aleksandra w 1925 r. wyszła za Stanisława Kwiatkowskiego syna Jana i Julianny Zwierz  do Gołych Łąk, a córka Teofila w 1929 roku za Stanisława Świątka syna Aleksandra i Julianny Sabak na kolonię 9. Najmłodsza córka Helena pozostała panną. Ponadto dwoje rodzeństwa Stanisław i Franciszek zmarli w dzieciństwie.
Władysław jak wspomniano w 1923 roku ożenił się z Weroniką Łuszkiewicz  z  kolonii 20  z którą miał 5-ro dzieci,  w tym dwukrotnie bliźniaki. Najstarsza Mariamnna wyszła za mąż  w 1947 roku za Stanisława Jarzębskiego do Borówka syna Jana i Aleksandry Stelmaszczyk. Bliźniaczka Jadwiga wyszła w 1952 roku za Edwarda Barana do Iwowego syna Stanisława i Marianny Maletka. Syn Jan żonaty z Jadwigą Płatek pozostał na Gospodarstwie. Córka Teresa wyszła za Henryka Wiechetka na kolonię 23. a bliźniak Stanisław ożenił w 1961 roku się z Karoliną Świątek z Iwowego córką Feliksa i Genowefy Reda.
Jan urodzony w 1928 roku poślubił w 1962 roku Jadwigę Płatek z Lalinek ogród 1i2, córkę Stanisława i Heleny Łodyga. Mieli 4-ro dzieci. Najstarsza Elżbieta w 1997 roku wyszła za mąż za Sławomira Banaszka z Redzyńskiego syna Wacława i Janiny Gielo. Młodsza Cecylia w 1998 roku wyszła za Zbigniewa Janika z Rzeszowa syna Stanisława i Krystyny Hul.

 

Powrót do ogólnej strony kolonii

   Uwagi oraz dodatkowe informacje i materiały najlepiej przesyłać bezpśrednio na adres: kazik.sabak@gmail.com

   Mapa witryny zawierająca łącza do stron tekstowych