Panorama Lalin

Dawne Laliny, zamieszkałe rodziny, ich zajęcia, zwyczaje i genealogia

Pęśko, Świątek - kol.26

Rodzina Jana Redy i Zofii Pęśko oraz ich następców
na kolonii 26

 

Pierwszym znanymi przodkiem tej rodziny są Mikołaj Pęśko i Ewa Pieniak. Mikołaj urodził się około 1742 roku i w 1777 roku poślubił Ewę Pieniak z którą mieli 6-ro dzieci. Syn Tomasz z Marianną Kowalską założyli rodzinę w Lalinach. Córka Magdalena wyszła w 1806 roku za Jana Pazurę z Lalin, z którym miała czworo dzieci, zaś najmłodszy Adam Pęśko ożenił się z Katarzyną Mikos, z którą mieli 5-ro dzieci. Zob. rodziny Mikołaja Pęśko.
Tomasz Pęśko urodzony w 1781 roku poślubił w 1805 roku Mariannę Kowalską z Redzyńskiego, córkę Kazimierza i Katarzyny Kusio i mieli 9-ro dzieci, z których 4-ro zmarło w dzieciństwie. Najstarsza z żyjących Zofia poślubiła Jana Redę ze Strachomina a po jego śmierci Adama Soćko wdowca po Martynie Łodyga - kolonia 2. Jędrzej Pęśko w 1844 roku poślubił Agatę Grudnio, córkę Macieja i Julianny Pazura - kolonia 14. Najmłodszy Jan Pęśko ożenił się w 1860 roku z Łucją Gajowniczek, która po jego śmierci poślubiła Wojciecha Sandomierskiego - kolonia 3.
Jan Reda urodzony w 1804 roku w Strachominie z Bartłomieja i Klary Gortat, poślubił Zofię Pęśko w 1834 roku, z którą miał córki Mariannę i Ewę. W 1857 roku Zofia, po śmierci Jana, wyszła ponownie za Adama Soćko z kolonii 2, z którym również miała dwie córki Katarzynę i Annę.
Marianna Reda wyszła w 1859 roku za mąż za Leona Soćko syna Adama żonatego od dwóch lat  z jej matką i zamieszkali na Lalinkach - ogród 3i10. Ewa Reda poślubiła w 1892 roku Kazimierza Grudnio wdowca po Barbarze Pęśko - kolonia 14. Natomiast  z drugiego małżeństwa, Katarzyna Soćko poślubiła Macieja Pazurę z Chromina, zaś młodsza Anna poślubiła Jana Świątka i pozostała na kolonii 26.
Jan Świątek urodzony w Oleksiance w 1860 roku ożenił się z Anną Soćko w 1886 roku i mieli 6-ro dzieci. Najstarsza Julianna poślubiła w 1911 roku Jana Krzywickiego z Górek, natomiast synowie Piotr i Ludwik pozostali na podzielonej kolonii 26. Zob. rodzina Michała Świątka.

Jan Sabak i Kazimierz ŚwiątekLudwik Świątek urodzony w 1896 roku poślubił w 1925 roku Mariannę Gajowniczek ze Strachomina, córkę Mikołaja i Marianny Reda, z którą mieli troje dzieci. Najstarsza córka Janina wyszła w 1951 roku za mąż za Stefana Sabaka z Chromina, syna Jana i Franciszki Gawryś i pozostali na kolonii, gdzie mieli czworo dzieci,Marian Malitka i Kazimierz Świątek. natomiast pozostali założyli rodziny poza Lalinami.
Stefan Sabak urodził się w Chrominie w 1926 roku a Janinę poślubił w 1951 roku i mieli czworo dzieci. Najstarsza Teresa Sabak  poślubiła w 1972 roku Adama Kaczorka, syna Jana i Stanisławy Sabak i mieli troje dzieci, a ich najstarszy syn Dariusz ożenił się z Anetą Gac.

Piotr Świątek urodzony w 1891 roku poślubił w 1916 roku Mariannę Sabak, wdowę po Antonim Święchu z półkolonii 18 i tam założył rodzinę, natomiast część odziedziczoną z kolonii 26 przejęła najstarsza siostra Wanda z mężem Tadeuszem Braułą.
Tadeusz Brauła urodzony w 1910 roku w Wielgolesie z Jana i Józefy Pajdy ożenił się w 1939 roku z Wandą Świątek i prowadził kużnię na odziedziczonej działce przy drodze do Iwowego. najstarszym znanym przodkiem Tadeusza był Tomasz Brauła urodzony około 1740 roku w Wielgolesie. Zob. rodziny Brauły. Tadeusz Brauła z Wandą Świątek mieli 5-ro dzieci. Najstarsza córka Apolonia w 1960 roku poślubiła Antoniego Cyganka urodzonego w Dzibicach. Młodsza Henryka poślubiła w 1967 roku Stanisława Kaczorka, syna Jana i Stanisławy Sabak i założyli rodzinę w Pruszkowie. Najmłodszy Marian ożenił się z Marzanną Mazek i założyli rodzinę w Lalinach. 

Powrót do ogólnej strony kolonii

   Uwagi oraz dodatkowe informacje i materiały najlepiej przesyłać bezpśrednio na adres: kazik.sabak@gmail.com

   Mapa witryny zawierająca łącza do stron tekstowych