Rodzina Jana i Marii Roszkiewicz

Rozmiar: 63246 bajtów do rodziców jana do rodziny janusza do rodziny tadeusza do rodziny jerzego do rodziny wandy do rodziny anny Do rodziców Marii Mapa okolic Białej Podl.
Drzewo Jana i Marii Roszkiewicz-kliknij aby powiększyć 117kb

 Jan Roszkiewicz urodził się we Włodawie. W Lublinie ukończył seminarium nauczycielskie. W 1920 roku odbywał służbę wojskową w Legionie Ziemi Warszawskiej w Batalionie Wojsk Kolejowych. W początkowych latach 20-tych był nauczycielem w miejscowości Piszczac. Następnie w latach 1925-33 uczył w szkole w Woskrzenicach.
Fragment mapy po prawej zawiera miejscowości w okolicach Białej Podlaskiej, w których mieszkała w latach początkowych rodzina Jana i Marii Roszkiewiczów.

W dniu 26 sierpnia 1926 roku odbył się ślub Jana Roszkiewicza z Marią Gilowską z Krasnegostawu woj. lubelskie. Ślub odbył się w kościele parafialnym w Łukowcach, gdzie brat Julian był proboszczem.

Rodzinne zdjęcie slubne Jana i Marii
 

Zdjęcie z prawej przedstawia gości weselnych na tle plebani w Łukowcach.
 Na zdjęciu od lewej siedzą na ziemi: Mieczysława Gilowska (Miszczak) i Salomea Gilowska - siostry Marii (p. młodej) oraz Ślubne Jana i Mariikierownik miejscowej szkoły p.Szysz. Na krzesłach siedzą od lewej: Kazimierz Roszkiewicz, Władysława Pisarska, ks. Julian Roszkiewicz, Maria Gilowska, Jan Roszkiewicz, Feliksa Kupińska (gospodyni Juliana), Jan Gilowski (ojciec p. młodej i ks. Zygmunt Pisarski późniejszy błogosławiony beatyfikowany przez Jana Pawła II. Władysława i Zygmunt Pisarscy to cioteczna siostra i brat panny młodej.
Stojący to miejscowi goście min. Szyszowa (nauczycielka), Lewinski (sekretarz gm. Sitnik, Olesiak Józef późniejszy kierownik szkoły w Łukowcach.
 

Po ślubie nowożeńcy zamieszkali w Woskrzenicach, gdzie Jan był nauczycielem. W tym czasieSzkoła w Dobryniu Dużym w 1927 roku urodził się syn Janusz , w 1930 roku córka Jadwiga i w 1932 syn Tadeusz.
  Zdjęcie po lewej przedstawia kościół w Woskrzenicach z lat 20-30-Kosciół w Woskrzenicach 
z lat 30-tychtych, a przy kościele Jan Roszkiewicz z przyjacielem rodziny ks. Feliksem Wajszczukiem (1902-1973) miejscowym proboszczem więzionym w Dachau, zmarłym w Paryżu w 1973 roku.


 
W roku 1933 rodzina przeniosła się do Dobrynia Dużego i zamieszkała wMaria z dziecmi budynku szkolnym. W tym czasie w 1934 roku urodził się syn Jerzy i w 1937 roku córka Wanda. Na zdjęciu z prawej szkoła w Dobryniu Dużym, która po wojnie została rozebrana i sprzedana do innej miejscowości na mieszkanie. Z prawej rodzina z roku 1935. Od lewej Jadwiga, Tadeusz, Jerzy na rękach z mamą i Janusz.


 
 W roku 1937 do roku 1939 rodzina zamieszkała w Wólce Dobryńskiej. Po lewej dom Mieszkanie w Wólce Dobryńskiejw którym mieszkała a przed nim od lewej: Jadzia, Jurek, kol. Rysiek, Tadek i za nimi Janusz. Po prawej kościół w Wólce Dobryńskiej z tego okresu. W 39 roku rodzinakosciół w Wólce Dobrynskiej powróciła do Dobrynia Dużego.

 

W roku 1940 rodzina przeniosła się do Sobolewa k/Garwolina. Tu w 1944 roku urodziła się najmłodsza córka Anna. Na zdjęciu po lewej zebrana cała rodzina na tle domu w którym mieszkała, a po prawej stary kościół.  W roku 1956 zmarł Jan Roszkiewicz, natomiast poszczególni członkowie rodziny po usamodzielnieniu się, zamieszkali w różnych Rodzina w Sobolewiemiastach kraju.Ich krótkie historie podano na stronach ich rodzin.  Żona Jana zamieszkała z córką Wandą w Lublinie, gdzie zmarła w 2003 roku w wieku 96 lat i została pochowana przy mężu w obolewie.


Sobolew stary kościół


 

 

 

Zdjęcia rodzinne Jana i Marii

Jan w wojsku w 20 roku Dzieci w Dobryniu Dużym tadek,janusz,jurek,jadzia_dobryn Jan z organistą w Wólce Dobryńskiej Jan w Maciejowicach okupacja Jan z dziećmi Grono pedagogiczne Sobolew 53 rodzina54r Stary grób Jana

Miejsca rodzinne w 2002 roku

1. Kościół w Woskrzenicach który pokryto blachą i zmieniono cerkiewną wieżę.
2. Stara szkoła w Piszczacu w której obecnie znajduje się biblioteka i mieszkania nauczycieli.
3. Nowy zespół szkół w Piszczacu w pobliżu starej szkoły.
4. Plac po starej szkole w Dobryniu Dużym.
5. Nowa szkoła w Dobryniu Dużym.
6. Kościół w Dobryniu Dużym.
7. Stary kościół w Wólce Dobryńskiej a w głębi budujący się nowy kościół.
8. Nowy kościół i plebania w Wólce Dobryńskiej.
9. Stara szkoła w Wólce Dobrynskiej w której mieści się biblioteka i nowa szkoła.
10. Nowy kościół w Sobolewie.
11. Grób Jana i Marii Roszkiewicz w Sobolewie.
Kosciół w Woskrzenicach w 2002 r. Piszczac stara szkoła Piszczac nowa szkoła Dobryń Duży plac poszkolny Dobryń Duży nowa szkoła Dobryń Duży kościół Wólka Dobryńska kościoły Wólka Dobryńska nowy kościół i plebania Wólka Dobryńska stara i nowa szkoła Sobolew nowy kościół Nowy grób Jana i Marii


Strona główna rodziny