Panorama Lalin

Dawne Laliny, zamieszkałe rodziny, ich zajęcia, zwyczaje i genealogia

Rodziny Skorupa

Rodziny Skorupa

Rodziny Tomasza Skorupy i Reginy

W latach 50-tych XVIII wieku, czyli na początku prowadzenia ksiąg, w Iwowem żyło pięć rodzin Skorupów, z których najstarszą była omawiana tu rodzina Tomasza Skorupy i Reginy. Tomasz Skorupa urodził się około 1705 roku, a jego żona około 1719. Kiedy urodził się najstarszy jego syn Adalbert (Wojciech), Tomasz miał juz 54 lata więc występujące na początku rodziny mogły zakładać już jego dzieci.

Adalbertus (Wojciech) Skorupa syn Tomasza w 1780 roku ożenił się z Zofią Koza ze Strachomina córką Marcina i Ewy i w Iwowem mieli 9-ro dzieci, z których 5-ro zmarło w dzieciństwie, zaś dwoje założyło rodziny.

Walenty Skorupa syn Wojciecha w 1808 roku ożenił się z Julianną Kosut z Iwowego córką Kazimierza i Agaty Domoń i w Iwowem urodziło się im 14-ro dzieci, z których czworo założyło rodziny.
Marianna Skorupa najstarsza córka Walentego w 1830 roku poślubiła Jana Plichtę z Kiczek syna Andrzeja i Katarzyny Zioło i w Iwowem mieli córkę Juliannę, następnie w 1932 roku Marianna wyszła za Dionizego Świeczkę z Iwowego syna Tomasza i Zofii Sekta wdowca po Mariannie Bogus i w Iwowem mieli 9-ro dzieci, z których 7-ro założyło rodziny.
Julianna Plichta z pierwszego małżeństwa w 1851 roku poślubiła, jako pierwsza z czterech żon,  Ambrożego Kowalskiego z Lalin syna Franciszka i Moniki Wiechetek i w Lalinach mieli córkę Agnieszkę.
Krystyna Skorupa druga córka Walentego w 1833 roku poślubiła Walentego Bogusza z Iwowego syna Marka i Marianny Przybysz i w Iwowem mieli 4-ro dzieci, następnie Krystyna w 1850 roku wyszła za mąż za Kajetana Ositka z Kochan syna Macieja i Franciszki Płatek i w Iwowem mieli troje dzieci.
Helena Bogusz z pierwszego małżeństwa w 1893 roku poślubiła Piotra Gajowniczka z Oleksianki syna Wojciecha i Scholastyki Rechnio wdowca po Franciszce Płatek, która z Piotrem miała 12-ro dzieci. Helena nie miała już dzieci z Piotrem, a po jego śmierci poślubiła Piotra Rogalę z Oleksianki syna Filipa i Antoniny Płatek i mieli w Oleksiance troje dzieci, które założyły rodziny.
Katarzyna Rogala najstarsza córka Piotra w 1894 roku poślubiła Piotra Bogusza z Oleksianki syna Stanisława i Karoliny Dzięcioł. Ich córka Helena Bogusz w 1923 roku poślubiła Wiktora Gaszewskiego z Oleksianki syna Jakuba i Weroniki Oszkiel i w Oleksiance mieli 5-ro dzieci, z których czworo założyło rodziny. Wiktor Bogusz syn Piotra w 1923 roku ożenił się z Zofią Gaszewską siostrą Wiktora (miany).
Walenty Rogala syn Piotra w 1912 roku ożenił się z Julianną Dzięcioł i mieli syna Stanisława ożenionego w 1934 roku z Heleną Rechnio z Oleksianki córką Jana i Weroniki Reda. Stanisław Rogala z Heleną mieli w Oleksiance 6-ro dzieci.
Stanisław Rogala drugi syn Piotra w 1913 roku ożenił się z Weroniką Wójcik córką Piotra i Antoniny Bonarek. Ich córka Jadwiga Rogala w 1947 roku poślubiła Jana Gołędowskiego z Iwowego syna Jana i Heleny Łukaszek i w Duczkach urodził się ich syn Marek. Druga córka Stanisława, Kazimiera Rogala w 1962 roku poślubiła Władysława Sabaka z Lalin syna Franciszka i Aleksandry Gielo i w Oleksiance mieli córkę Jadwigę.
Zofia Ositek córka Krystyny i Kajetana Ositka w 1872 roku poślubiła Aleksandra Świątka z Dąbrówki syna Kazimierza i Franciszki Gagaska i w Dąbrówce mieli troje dzieci, które założyły rodziny.
Katarzyna Świątek w 1901 roku wyszła za Jana Rogowskiego z Budzisk syna Wawrzyńca i Agnieszki Wielgopolanin i w Budziskach mieli 7-ro dzieci.
Marianna Świątek druga córka Aleksandra w 1913 roku poślubiła Józefa Rogalę z Budzisk syna Jana i Marianny Rogowskiej i w Dąbrówce mieli czworo dzieci, a ich najstarszy syn Franciszek Rogala w 1949 roku ożenił się z Genowefą Uchman z Wężyczyna córką Stanisława i Rozalii Reda i mieli w Dąbrówce 6-ro dzieci.
Helena Świątek trzecia córka Aleksandra w 1943 roku poślubiła Jana Łukaszka z Wielgolasu syna Pawła i Katarzyny Fabianek i w Dąbrówce urodziła się ich córka Regina Łukaszek zamężna w 1951 roku z Kazimierzem Belkiewiczem z Lalin synem Franciszka i Julianny Kieliszczyk, z którym miała w Latowiczu synów Leszka i Janusza. Leszek Belkiewicz z kolei w 1977 roku ożenił się z Elżbietą Świątek z Latowicza córką Mariana i Heleny Żelazowskiej i w Latowiczu mieli synów Piotra i Szymona oraz córkę Emilię.
Karol Ositek syn Kajetana w 1881 roku ożenił się z Marianną Gajowniczek ze Strachomina córką Michała i Marianny Reda i w Iwowem mieli 7-ro dzieci.
Jan Ositek ich najstarszy syn w 1911 roku ożenił się z Aleksandrą Dzięcioł z Transboru córką Piotra i Katarzyny Gajowniczek i w Iwowem urodził się ich syn Czesław Ositek żonaty następnie z Genowefą Sabak z Iwowego córką Franciszka i Petronelli Kot.
Helena Ositek córka Karola w 1906 roku poślubiła Jana Kosuta z Iwowego syna Wojciecha i Walentyny Urbanek.
Ambroży Mikołaj Skorupa syn Walentego w 1839 roku ożenił się z Salomeą Szafrańską z Kamionki córką Wawrzyńca i Katarzyny Maciejec i w Iwowem mieli 10-ro potomstwa.
Agnieszka Skorupa najstarsza ich córka w 1859 roku poślubiła Wojciecha Śluzka z Chyżyn syna Jana i Ludwiki Świątek i w Iwowem mieli troje dzieci, które założyły rodziny.
Wojciech Skorupa syn Ambrożego w 1878 roku ożenił się z Florentyną Oszkiel z Iwowego córką Błażeja i Marianny Bieńko i w Iwowem mieli 11-ro dzieci, z których 6-ro założyło rodziny.
Marianna Skorupa najstarsza ich córka w 1898 roku poślubiła Jana Kopyt z Iwowego syna Stanisława i Marianny Makowskiej i w Iwowem mieli 7-ro dzieci, z których czworo założyło rodziny. Helena Kopyt najstarsza córka Jana w 1919 roku poślubiła Piotra Gołędowskiego z Iwowego syna Józefa i Heleny Urbanek i w Iwowem mieli 8-ro dzieci. Stanisław Kopyt z kolei w 1920 roku ożenił się z Agnieszką Gołędowską siostrą wyżej wymienionego Piotra i w Iwowem mieli troje dzieci, a ich córka Henryka Kopyt w 1946 roku wyszła za Jana Sabaka  z Iwowego syna Piotra i Agnieszki Kosut. Józefa Kopyt druga córka Jana w 1925 roku poślubiła Antoniego Sabaka z Iwowego syna Dominika i Heleny Kusio ale nie mieli dzieci. Bronisława Kopyt najmłodsza córka Jana w 1936 roku wyszła za Ignacego Olko z Chyżyn syna Jana i Marianny Zawadka i w Chyżynach mieli 5-ro dzieci, które założyły rodziny.
Agnieszka Skorupa druga córka Wojciecha w 1915 roku poślubiła Jana Kaniewskiego z Miastkowa syna Jana i Weroniki Osińskiej i w Iwowem mieli troje dzieci, a ich syn Józef Kaniewski w 1941 roku ożenił się z Genowefą Krzewską z Latowicza córką Andrzeja i Józefy Zawolskiej i mieli syna Jerzego.
Teofila Skorupa trzecia córka Wojciecha w 1919 roku poślubiła Stanisława Płatka z Iwowego syna Bartłomieja i Tekli Kawka i mieli córki Genowefę i Kazimierę.
Anna Skorupa kolejna córka Wojciecha w 1910 roku wyszła za Franciszka Gaładyka z Iwowego syna Andrzeja i Elżbiety Pasik i mieli tu 8-ro dzieci, z których czworo założyło rodziny.
Piotr Skorupa syn Wojciecha w 1919 roku ożenił się z Wiktorią Skorupa z Iwowego córką Jana i Weroniki Oszkiel i w Iwowem mieli 8-ro dzieci. Ich syn Tadeusz Skorupa ożenił się z Anną Małecką z Iwowego córką Piotra i Heleny Goska i w Iwowem mieli troje dzieci, które założyły rodziny. Marian Skorupa w 1982 roku ożenił się z Jadwigą Gajowniczek ze Strachomina córka Józefa i Marianny Reda. Danuta Skorupa w 1975 roku poślubiła Kazimierza Kozłowskiego ze Strachomina syna Bolesława i Emilii Gajowniczek. Janusz Skorupa syn Tadeusza z kolei ożenił się z Haliną Rychlińską  z Kiełkut córką Mateusza i Marianny Gutowskiej i w Iwowem urodziła się ich córka Sylwia. Henryka Aniela Skorupa córka Piotra w 1947 roku wyszła za mąż za Stanisława Gołędowskiego z Iwowego syna Piotra i Heleny Kopyt omówionych wyżej i w Iwowem mieli 4-ro dzieci. Henryka Marianna Gołędowska najstarsza ich córka  w 1971 roku poślubiła Leona Kazimierza Wiącka z Iwowego syna Tadeusza i Anieli Gajowniczek i mieli tu córki Iwonę i Lucynę oraz syna Bogdana. Jan Gołędowski syn Stanisława ożenił się z Teresą Gajowniczek i mieli w Iwowem synów Romana i Zbigniewa oraz córkę Agnieszkę. Teresa Gołędowska druga córka Stanisława w 1974 roku poślubiła Jana Wójcika z Lalin syna Tadeusza i Łucji Saganowskiej.
Franciszek Skorupa drugi syn Wojciecha w 1930 roku ożenił się z Marianną Śluzek z Iwowego córką Jana i Anny Reda i w Iwowem mieli 5-ro dzieci. Ich córka Halina Skorupa w 1961 roku poślubiła Władysława Zawadkę z Gościewicza syna Mariana i Aleksandry Stułka i w Iwowem urodziła się ich córka Barbara Freda Zawadka, która z kolei w 1984 roku wyszła za Janusza Młyńskiego z Grędzic syna Stanisława i Janiny Judasz.
Katarzyna Skorupa druga córka Ambrożego w 1878 roku poślubiła Jana Szaniawskiego z Iwowego syna Kazimierza i Justyny Kosut i w Iwowem mieli 4-ro dzieci, z których troje założyło rodziny.
Kunegunda Skorupa trzecia córka Walentego w 1850 roku poślubiła Walentego Kalińskiego z Łopacianki syna Wita i Małgorzaty Zboina i w Iwowem urodziła się im córka Magdalena i syn Marcin.

Magdalena Skorupa córka Adalberta w 1808 roku poślubiła Urbana Świątka z Oleksianki syna Franciszka i Franciszki Pieniak i mieli syna Jana Bonifacego, a następnie Urban w 1822 roku ożenił się ponownie z Marianną Kosut  z Oleksianki córką Bartłomieja i Ewy Reda i mieli córki Anielę i Franciszkę.

Szczegóły gałęzi Tomasza Skorupy i Reginy.
 

          Uzupełnienia
 

Rodziny Antoniego Skorupy i Agaty Rogala

Antoni Skorupa z Agatą Rogala pobrali się w 1780 roku i założyli rodzinę w Iwowem, gdzie urodził się im syn Paweł i córka Katarzyna.
 
Paweł Skorupa w 1816 roku ożenił się ze Scholastyką Gielo urodzoną w Żebraczce.
Leon Skorupa syn Pawła w 1841 roku ożenił się z Franciszką Łodyga z Iwowego córką Szczepana i Agaty Rogala i w Iwowem mieli 11-ro dzieci, z których 5-ro założyło rodziny.
Feliks Skorupa ich syn w 1868 roku ożenił się z Weroniką Reda ze Strachomina córkę Franciszka i Salomei Kawka  i w Iwowem mieli syna Piotra.
Maciej Skorupa w 1877 roku ożenił się z Zuzanną Świeczka córkę Dionizego i Marianny Skorupa z Iwowego i mieli tu 5-ro dzieci.
Anna Skorupa córka Macieja w 1905 roku poślubiła Walentego Gelo z Redzyńskiego syna Aleksandra i Franciszki Całka i tu mieli 8-ro dzieci, z których 6-ro założyło rodziny.
Marianna Skorupa druga córka Macieja w 1908 roku wyszła za Franciszka Bieńko z Iwowego syna Pawła i Marianny Reda i tu mieli 7-ro dzieci, z których 6-ro założyło rodziny.
Aleksandra Skorupa trzecia córka Macieja w 1910 roku poślubiła Michała Bieńko z Iwowego brata wspomnianego wyżej Franciszka i w Iwowem mieli 8-ro dzieci, z których troje założyło rodziny.
Katarzyna Skorupa córka Leona w 1873 roku wyszła za Jana Świeczkę z Iwowego syna Dionizego i Marianny Skorupa (miany) i w Iwowem mieli 10-ro dzieci, z których 4-ro założyło rodziny.
Aleksander Skorupa trzeci syn Leona w 1884 roku ożenił się z Heleną Skorupa z Iwowego córką Adama i Anny Kępkowicz.
Piotr Skorupa ich syn w 1922 roku ożenił się z Marianną Żbik z Redzyńskiego córka Mikołaja i Magdaleny Reda i w Iwowem urodził się syn Marian Skorupa, który z kolei w 1956 roku ożenił się z Krystyną Bieńko z Iwowego córką Wiktora i Feliksy Świątek. Waldemar Skorupa syn Mariana ożenił się z Anną Baranek i mieli synów Krzysztofa i Wojciecha. Jadwiga Skorupa córka Mariana w 1981 roku poślubiła Jerzego Gałkowskiego z Chęcin syna Bolesława i Wandy Siarkiewicz. Barbara Skorupa druga córka Mariana w 1981 roku wyszła za mąż za Zbigniewa Sabaka urodzonego w Stoczku Łuk. syna Stanisława i Kamili Pasik i mieli syna Daniela i córkę Monikę.
Marianna Skorupa córka Aleksandra w 1918 roku poślubiła Wiktora Pazurę z Iwowego syna Ludwika i Balbiny Kopacz i w Iwowem mieli troje dzieci.
Władysław Skorupa drugi syn Aleksandra w 1934 roku ożenił się z Genowefą Oszkiel z Iwowego córką Ludwika i Heleny Gaszewskiej i w Iwowem mieli syna Zdzisława i córkę Teresę.
Jan Skorupa czwarty syn Leona w 1888 roku ożenił się z Weroniką Oszkiel z Iwowego córką Błażeja i Marianny Bieńko i w Iwowem mieli 5-ro dzieci.
Wiktoria Skorupa córka Jana w 1919 roku poślubiła Piotra Skorupę z Iwowego syna Wojciecha i Florentyny Oszkiel - rodzinę omówiono w rodzinach Tomasza Skorupy.
Anna Skorupa druga córka Jana w 1921 roku wyszła za Wiktora Świątka z Iwowego syna Franciszka i Marianny Gaszewskiej i mieli tu córki Józefę i Jadwigę zaślubionych ze Stanisławem i Henrykiem Łodygami z Lalin.

Katarzyna Skorupa córka Antoniego w 1803 roku poślubiła Kacpra Bogusza z Iwowego syna Łukasza i Agnieszki Kusio i w Iwowem mieli 7-ro dzieci.

Szczegóły gałęzi Antoniego Skorupy i Agaty Rogali.

 

Rodziny Walentego Skorupy i Małgorzaty

Walenty Skorupa urodził się około 1724 roku i z Małgorzatą założył rodzinę w Iwowem przed 1757 rokiem. W okresie objętym ewidencją urodziło się im 5-ro dzieci.

Idzi Skorupa ich syn w 1793 roku ożenił się z Magdaleną Gielo z Oleksianki córka Grzegorza i Teresy Koc  i w Iwowem mieli 5-ro dzieci, z których czworo założyło rodziny.
Mikołaj Skorupa najstarszy syn Idziego w 1819 roku ożenił się z Heleną Kępkowicz z Iwowego córką Władysława i Scholastyki Bieńko i w Iwowem mieli syna Ignacego, następnie w 1835 roku Mikołaj ożenił się z Marianną Bieńko z Iwowego córką Wojciecha i Petronelli Krawiec ale nie mieli potomstwa.
Ignacy Skorupa w 1847 roku ożenił się z Zuzanną Kosut z Iwowego córką Urbana i Brygidy Maciejec ale nie mieli dzieci.
Hiacynt Skorupa drugi syn Idziego w 1828 roku ożenił się z Marcellą Bieńko córką Domina i Teresy Wągrodnej i mieli syna Adama.
Adam Skorupa syn Hiacynta w 1849 roku ożenił się z Anną Kępkowicz z Iwowego córką Marka i Karoliny Kosut i w Iwowem mieli Helenę i Piotra.
Helena Skorupa ich córka w 1884 roku poślubiła Aleksandra Skorupę z Iwowego syna Leona i Franciszki Łodyga omówionych wyżej przy rodzinach Antoniego.
Piotr Skorupa syn Adama w 1902 roku ożenił się z Agnieszką Wronowską z Iwowego córką Jędrzeja i Marianny Bieńko i w Iwowem mieli trzy córki, dla których ustalono rodziny. Genowefa Skorupa córka Piotra w 1939 roku poślubiła Czesława Świątka z Iwowego syna Ignacego i Nalali Bogusz. Maria Skorupa w 1942 roku wyszła za mąż za Czesława Sabaka z Iwowego syna Piotra i Agnieszki Kosut i w Iwowem mieli 4-ro dzieci. Otylia Skorupa trzecia córka Piotra w 1942 roku poślubiła Stanisława Pazurę z Iwowego syna Aleksandra i Marianny Brzozowskiej i mieli córką Janinę.
Małgorzata Skorupa córka Idziego w 1825 roku wyszła za Jędrzeja Sektę z Iwowego syna Kacpra i Małgorzaty Polej, ale nie mieli dzieci.
Anastazja Skorupa najmłodsza córka Idziego w 1837 roku poślubiła Błażeja Rogalę z Iwowego syna Walentego i Kunegundy Płatek ale również nie mieli dzieci.

Szymon Skorupa drugi syn Walentego w 1799 roku ożenił się z Katarzyną Pazura z Lalin córką Pawła i Reginy Wiechetek wdową po Marcinie Wronowskim i mieli w Iwowem troje dzieci.
Marianna Skorupa ich córka w 1842 roku wyszła za mąż za Franciszka Wronowskiego z Iwowego syna Pawła i Franciszki Gajowniczek i mieli w Iwowem troje dzieci dla których ustalono rodziny, w 1842 roku Marianna ponownie wyszła za mąż za Waleriana Myszyo z Iwowego wdowcu po Klarze Okrzei i mieli syna Antoniego.
Adam Skorupa syn Szymona w 1831 roku ożenił się z Klarą Rycio z Iwowego córka Leona i Brygidy Bogusz ale nie mieli dzieci.

Szczegóły gałęzi Walentego Skorupy i Małgorzaty.


 

Powrót do strony ogólnej rodzin

   Uwagi oraz dodatkowe informacje i materiały najlepiej przesyłać bezpśrednio na adres: kazik.sabak@gmail.com

   Mapa witryny zawierająca łącza do stron tekstowych