Rodzina Henryka i Danuty Sabak

rodzina henryka i danuty sabakHeniek i Zosia 1936 r. do rodziców henryka do rodziny jadwigi i stanislawa do rodziny janiny i zbigniewa do rodziny bogdana i marii do rodziny zbigniewa i elzbiety Stanisław Henryk urodzony w Lalinach 27.07. 1926 r. dzieciństwo spędził przy rodzicach. Szkołę podstawową ukończył za okupacji w 1943 roku. Ponieważ Niemcy ścigali ojca za udział w partyzantce wraz ze starszym bratem Janem również musieli się ukrywać. Jak wspomina głównie u dalszego sąsiada Mariana Sabak sypiając na oborze, ponieważ  musiał doglądać inwentarza: 8 krów, 2 konie i świnie. W czasie jego pobytu w domu matka pilnowała na drodze czy nie jadą Niemcy. Na początku 1944 r. jakiś czas ukrywał się również na Piaskach u ciotki.
Heniek Po wyzwoleniu wszystko wróciło do normy, ale w 1946 r. jadąc na Piaski natknął się w Przykorach na obławę przeprowadzaną przez UB na grupę AK. Oczywiście jako podejrzanego przewieźli go do aresztu w Garwolinie i tam poddali przesłuchaniom. Zanim z Przykór ludzie powiadomili o aresztowaniu i wyjaśniono nieporozumienie upłynęło kilka dni. Przesłuchania jak wspominał odbywały się nocami a metody były UB-owskie. Sadzali na taborecie przy ścianie brali za włosy i tłukli o ścianę lub kazali stanąć, rękami oprzeć się na podłodze i w takiej pozycji bili od kolan do głowy batogiem plecionym z drutów z naciągniętą gumą. Pamiętam gdy wrócił do domu, plecy miał granatowe i mięso na wierzchu. Dochodził do siebie przez pół roku. Wszyscy zwalniani musieli podpisywać oświadczenia o dobrym traktowaniu.
Heniek w wojsku 1949 r.

W 1948 r. został powołany do wojska do 35 pułku w Tarnowskich Górach. Po przysiędze i ćwiczeniach poligonowych został skierowany do artylerii - moździerze 120 mm. W drugim roku był również na rozminowaniu lotniska koło Siewierza.
Po powrocie z wojska pracował w gospodarstwie ojca. W 1942 r wstąpił do PSL.

W roku 1953 ożenił się z Danutą Goska urodzoną w Seroczynie a przebywającą u dziadków w Redzyńskiem. W 1955 r. urodził się syn Wiesław, w 1957 - córka Jadwiga i w 1958 córka Janina. W 1958 roku zmarł syn Wiesław a pogrzeb odbył się Ślub Heńka 1953 r.19.01. w imieniny Henryka. Pod koniec lat 50-tych powstało w Lalinach Kółko Rolnicze, którego prezesem został ojciec Józef a Henryk Skarbnikiem. Funkcję tę pełnił przez kilka lat.
W 1960 r. urodził się syn Bogdan. W 1964 roku została zorganizowana Ochotnicza Straż Pożarna, której naczelnikiem został Henryk i pełnił tę funkcję przez 30 lat.
Mechanizacja wprowadzana w gospodarstwach powodowała również zwiększoną liczbę wypadków. Taki przydarzył się również w latach 60-tych Henrykowi na szczęście  zakończony powierzchownymi obrażeniami. Przy wykopkach ziemniaków chwycił go za odzież wałek napędowy ciągnika. Zdołał się jednak chwycić ramy kopaczki i nie dał się obrócić przez wałek. Zanim brat zdołał wyłączyć ciągnik, Henryk pozostał jedynie w kamaszach, wałek zerwał  całą odzież.
Heniek - komendant OSPW 1967 roku został wybrany do Rady Nadzorczej GS i funkcję tę pełnił chyba do śmierci. W 1967 r. ur. się najmłodszy syn Zbigniew. W 1972 r. zostały rozpoczęte prace przy budowie remizy strażackiej.
W 1972 r. został radnym Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Mińsku Maz. i funkcję tę pełnił przez 6 lat. W 1976 roku został wybrany na sołtysa wsi Laliny i przewodniczącego Rady Sołeckiej. Funkcję tę pełnił przez 16 lat.
Od 1976 roku rozpoczął też pracę w PPBRolu w Minsku Maz. gdzie pracował przez 16 lat. W międzyczasie pożenił synów i wydał za mąż córki. Cała rodzinę przedstawiona jest obok.
Poniżej natomiast galeria fotografii przedstawia Henryka w różnych okresach życia. Kliknięcie miniatury powoduje wyświetlenie poniżej powiększenia z podpisem.

Album fotografii Henryka Sabak


Do głównej strony rodziny